Da je skupo i mnogima nedostižno, evidentno je po tome što nigdje gužve nema. Ni u ribarnicama, niti na pijaci ili u marketima.
Istina je i da period posta ne treba da se vrti isključivo oko hrane, odnosno uzdržavanja od iste. Post podrazumijeva molitve i duhovnu discipline. Ali, jesti se mora. Provjerili smo kakve su cijene ovog posta i zaključak je – baš je skupo.
Riba, manje-više, košta skoro isto kao u vrijeme božićnog posta. Pastrmka je 11 KM, očišćena 13, a potočna 16. Šaran je skuplji za 0,5 KM i košta 13,5, a očišćeni je 17. Smrznuti oslić je 7 i 7,5 maraka, fileti su sada 13,8, a bili su 13 maraka.
Skuša je u odnosu na božićni post skuplja za marku i sada košta 7,5. Srdele su takođe poskupile. Zimus su bile 4,5, a sada su 7 maraka. Lignjama je cijena ista i koštaju 15 i 17 maraka. Poskupila je i škarpina. Sada košta 12,5, a bila je 11. Zubatac je 37 i 38 maraka, a tuna košta kao i za vrijeme božićnog posta 38 maraka.




Kupaca ima, ali je to daleko od navale i gužve. Kupuju se, uglavnom, oslić, ali i komadi morske ribe. I za sada, ništa previše. Ipak, prvi je dan post i bolja prodaja se očekuje kako dani budu odmicali.
Koja bolje ide
-Trenutno najviše ide bijeli oslić, cijena mu je 7,5 KM. Plavi je 7, ali on se prodaje nešto manje. Dobro se prodaje i pastrmka, te riblji štapići koji su oko 6 – rekli su nam u jednoj banjalučkoj ribarnici. Poručuju kako je cijena ribe stabilna u odnosu na cijene drugih stvari koje su se često mijenjale.
Ima i onih koji kupuju morsku ribu, bez obzira na cijenu i da li je vrijeme posta ili ne. Ipak, na početku posta dosta se traži meso rakova koje košta 11 maraka za kilogram ili meso dagnji koje je za 50 feninga jeftinije.
-Idu dobro rakovi, morski plodovi koji su 12 KM. Tražene su i kuvane kozice koje koštaju 22 KM – kažu za Srpskainfo u jednoj ribarnici. Ono što je drastično poskupilo jeste sušeni bakalar koji je ionako bio skup. Sada košta 89 KM što je za 10 više nego prošle godine.
Ali, ovog posta nije jedino pitanje da li će vjernici moći da si priušte ribu. Pitanje je koliko će ih biti u prilici da konzumira voće i povrće. Jer, cijene su nevjerovatne.




Na banjalučkoj Tržnici kilogram mladog luka je 12 i 15 maraka! I niko se za njega ne hvata. Možda tek neko pazari vezicu koja je 2 marke, a u njoj su tek 3,4 komada luka.
Povrće, koji bi trebalo da je mnogima dostupno, na žalost to nije. Kilogram špinata je 5 i 6 KM, šampinjona 10. Najobičniji luk je 2 i 3 marke, glamočki krompir je 2, a hercegovački 2,5 KM. Komad zelene salate je 2, kilogram paradajza volovsko srce 4,5, karfiola 3, prokelja 5 KM. Prebranac je 7 i 8 maraka, a novi ležak grah 12. Domaća mrkva košta 2,5, koliko i cvekla, a čak su i tikvice 5 maraka.
Trenutno je najpristupačnija cijena voća. Narandže koštaju od 2 do 3,5 KM, mandarine 3, banane 2, kruške i limun po 2,5, jabuke od 1,5 maraka.
U vrijeme posta skočila je i cijena orasa. Kilogram košta 20 maraka. Rogač je 17, šljive sa košpom 9, a bez 11 KM. Kilogram badema je 25 maraka, indijskoh oraha 30, aronije 25, a brusnica 18 KM. Suve kajsije su 27, grožđice 14, a pakovanje datula 5 KM.
-Baš sam došao iz Federacije. Znate li da su tamo snizili i cijene mesa kako bi bilo prihvatljivije za više ljudi? Kod nas se čini obrnuto. Kakvi smo to vjernici – kaže naš sagovornik kojeg smo zatekli u kupovini namirnica za posnu trpezu.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu