Zdravlje

(VIDEO, FOTO) Savremena oprema i stručnjaci - dobitna kombinacija: U dobojskoj vaskularnoj ambulanti za godinu PREGLEDANO 2.500 PACIJENATA

U vaskularnoj ambulanti Bolnice „Sveti apostol Luka“ u Doboju unazad godinu dana pregledano je 2.500 pacijenata.

dr Srđan Gostić
FOTO: SRPSKAINFO

Tome treba dodati još nekih 300 pregleda koji su obavljeni konsultativno.

Kako kaže dr Srđan Gostić, specijalista vaskularne hirurgije, riječ je o pacijentima koji su ležali na nekim drugim odjeljenjima, ali su zahtijevali pregled vaskularnog hirurga.

Podsjetimo, do unazad godinu dana, dobojska Bolnica je više od dvije decenije bila bez vaskularnog hirurga.

Dr Gostić ističe da je to je bio jedan težak period za čitavu dobojsku regiju.

– Pacijenti su, u suštini, bili primorani da pregled vaskularnog hirurga obavljaju ili u UKC ili da plaćaju pregled negdje u privatnim zdravstvenim ambulantama. A određen broj pacijenata takav pregled, jednostavno, nije mogao da plati – ističe Gostić.

Dodaje da je to razlog što mu, sada, neki pacijenti dolaze sa zapuštenim vaskularnim kliničkim nalazom što, naglašava, predstavlja veliki problem.

– Dovoljno je reći da je unazad godinu dana, koliko sam u dobojskoj Bolnici, kroz vaskularnu ambulantu prošlo više od 2.500 pacijenata. Nadam se da se period bez vaskularnog hirurga u Bolnici neće ponoviti – ističe Gostić.

Objašnjava da vaskularna hirurgija liječi oboljenje krvnih i limfnih sudova.

Srđan Gostić Bolnica Sveti apostol Luka
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

– Takođe, treba napraviti razliku između arterijskog i venskog sistema, što naši pacijenti često ne znaju. Oni sve pripisuju venama, a za arterije rijetko ko od pacijenata i zna. A arterijski sistem je, uslovno rečeno, značajniji. Odnosno, oboljenjem arterijskog sistem češće su ugroženi i ekstremiteti i život, u odnosu na vensku patologiju koja je, generalno, češća – ističe Gostić.

Prema njegovim riječima, simptomi takođe zavise od toga da li je zahvaćen arterijski, venski ili limfni sistem.

– Oboljenja venskog ili limfnog sistema se uglavnom manifestuju otokom, bolom i crvenilom, i tu su, uglavnom, u pitanju ekstremiteti. S druge strane, oboljenje arterijskog sistema zavisi od toga koja je arterija zahvaćena – kaže Gostić, uz upozorenje da se često radi o asimptomatskim oboljenjima, do trenutka kada nastupe simptomi.

Bolnica Sveti apostol Luka Doboj
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
Bolnica Sveti apostol Luka Doboj
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Tada je, uglavnom, kasno. Na primjer, suženja karotidnih arterija uglavnom su asimptomatska, do nastanka moždanog udara. I tu veliki značaj igraju preventivni pregledi. Aneurizma trbušne aorte takođe je često asimptomatska, do nastanka rupture, odnosno do prsnuća aneurizme, koja se u preko 50 odsto slučajeva završava smrtnim ishodom – upozorava Gostić.

Objašnjava da se, ako se radi o arterijskim oboljenjima krvnih sudova donjih ekstremiteta, te u zavisnosti od stepena suženja, mogu javiti bolovi u nogama tokom kretanja ili u mirovanju, te gangrenozne promjene na prstima.

Pročitajte još

– Faktori rizika za nastanak difuzne aterosklerotske bolesti su godine starosti, genetika koja igra veliku ulogu, drugi komorbiditeti, prvenstveno dijabetes melitus i način života – poručuje Gostić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu