Svijet

(VIDEO) Novi napredak u liječenju raka: Već su isprobane, evo kako funkcionišu PERSONALIZOVANE VAKCINE

Hiljade pacijenata u Engleskoj uključiće se u ispitivanja personalizovanih vakcina protiv raka, u okviru revolucionarne sheme Nacionalnog zdravstvenog sistema (NHS) za spašavanje života, prve u svijetu.

(VIDEO) Novi napredak u liječenju raka: Već su isprobane, evo kako funkcionišu PERSONALIZOVANE VAKCINE
FOTO: TWITTER/@HANNAGSSLR/SCREENSHOT

Vakcine koje će promijeniti igru a koje ciljaju da pruže trajno ozdravljenje – prave se po mjeri za svakog pojedinačnog pacijenta za svega nekoliko nedelja. Prilagođene su tumorima pojedinaca i rade tako što govore tijelu da lovi i ubija ćelije raka i spriječi povratak bolesti, piše „Gardijan“.

Prema novoj shemi, prvoj svoje vrste u svijetu, pacijenti koji ispune kriterijume i pristanu na analizu krvi i uzimanje uzorka tkiva svog kancera, odmah će dobiti pristup kliničkim ispitivanjima nove vakcine za koju stručnjaci kažu da predstavlja „prekretnicu u liječenju raka“. Šefica NHS Engleske Amanda Pričard pozdravila je ovakav razvoj dešavanja kao „značajan trenutak“ za pacijente.

– NHS je u jedinstvenoj poziciji da pruži ovu vrstu vodećeg svjetskog istraživanja u veličini i obimu – rekla je ona.

Pročitajte još

Istraživanje vakcina protiv raka je u ranoj fazi, ali klinička ispitivanja su već pokazala da one mogu da budu efikasne u ubijanju bilo kojih preostalih ćelija tumora nakon operacije i dramatično smanje rizik od povratka raka.

Fokus ispitivanja

NHS je u svoju shemu – nazvanu Lansirno mjesto vakcine protiv raka (CVLP) – ubacio desetine pacijenata, dok je hiljade drugih prijavljeno na 30 lokacija širom Engleske. Očekuje se da će prva ispitivanja biti fokusirana na rak debelog crijeva, kože, pluća, bešike, pankreasa i bubrega, ali u budućnosti bi mogli da se nadodaju i drugi oblici bolesti. Detalji sheme otkriveni su uoči najveće svjetske konferencije o raku, godišnjeg sastanka Američkog društva za kliničku onkologiju (ASCO) u Čikagu, gdje će se ovog vikenda okupiti desetine hiljada onkologa, zdravstvenih istraživača i naučnika.

Jan Folks, izvršni direktor istraživanja i inovacija u organizaciji Istraživanje raka Ujedinjeno Kraljevstvo, rekao je da je „nevjerovatno uzbudljivo“ što pacijenti pristupaju personalizovanim vakcinama, i da će to „promijeniti igru“ u borbi protiv rata.

Klinička ispitivanja poput ovog su od vitalnog značaja za pomoć ljudima da žive duže, bolje živote, bez straha od raka – rekao je on.

Prvi pacijent

Prvi pacijent NHS koji se priključio CVLP je Eliot Febve (55) kojem je dijagnostikovan rak debelog crijeva. Imao je operaciju uklanjanja tumora i 30 cm debelog crijeva, uz hemoterapiju. Potom je primio svoju personalizovanu vakcinu protiv raka u fondaciji Univerzitetske bolnice Birmingem, jednoj od nekoliko lokacija za ispitivanje „Bajontekove“ vakcine protiv raka debelog crijeva, napravljene istom iRNK (mRNA) tehnologijom korišćenom da se napravi „Fajzer/Bajontekova“ vakcina protiv kovida.

Rak crijeva je drugi vodeći uzrok smrti od raka širom svijeta. Prema podacima SZO, u svijetu ima više od 1,9 miliona novih slučajeva oboljevanja od kancera crijeva i više od 900.000 smrtnih slučajeva godišnje.

– Ako ovo bude uspješno, može da pomogne hiljadama, ako i ne milionima ljudi – rekao je Eliot.

Njegova vakcina je napravljena analiziranjem njegovog tumora radi identifikovanja mutacija specifičnih za njegov kancer. Potom su ljekari uz pomoć tih podataka napravili personalizovanu vakcinu protiv raka.

– Smatram da je predivno učestvovati u nečemu što bi moglo da dovede do novog načina liječenja raka, a ako drugi mogu da imaju koristi od onog što bi ovo ispitivanje moglo da otkrije, to je onda sjajno – zaključio je Eliot.

Još je prerano reći da li je on potpuno izliječen, ali šef istraživanja dr Viktorija Kunene kaže da se „veoma nada“.

Kako radi vakcina?

Vakcine protiv raka dizajnirane su da izazovu imuni odgovor koji može spriječiti povratak raka nakon operacije otklanjanja tumora, stimulisanjem pacijentovog imunog sistema da prepozna i uništi sve preostale ćelije raka – i da ih spriječi da se ponovo vrate.

– Vidjeti Eliota kako prima svoj prvi tretman u okviru CVLP je značajan trenutak za pacijente i zdravstvenu službu dok ulažemo napore da razvijemo bolje i efikasnije načine da zaustavimo ovu bolest – rekla je Pričard, prenosi Blic.

Zvaničnici NHS kažu da se vakcine koje se testiraju na kliničkim ispitivanjima imaju za cilj da pomognu pacijentima sa različitim oblicima raka. Ako se uspješno razviju, istraže i odobre, mogle bi da postanu dio standardnog tretmana, navodi „Gardijan“.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu