TikTok izazovima i trendovima nema kraja. Ima ih zabavnih, ima ih, hm, glupih, ima smješnih, besmislenih, ima poučnih, potpuno promašenih.
Najnoviji izazov za roditelje i djecu zove se #cookiechallenge, odnosno “Keks izazov”. U ovom izazovu je cilj da roditelji provjere kako će dijete da reaguje u situaciji kad se očekuje da nešto podijeli.
Naime, princip je ovakav: pred djetetom i roditeljima su prekriveni tanjiri, svako ima svoj, a kad svako otkrije svoj, na detetovom tanjiru su dva keksa, dok jedan roditelj ima jedan keks, a drugi nijedan.
Tada roditelj koji nije dobio keks pokaže da je ili tužan ili gladan, te bi baš volio/la keks. Hoće li dijete ponuditi svoj keksić? Da li se sažaliti nad mamom ili tatom? Ili će nastaviti da jede svoj slatkiš kao da ništa nije bilo? Od detetove reakcije, kažu, zavisi “procjena” da li je dijete spremno da dijeli, je li velikodušno ili sebično, da li mu je razvijena empatija…
Činjenica je da će se svaki roditelj “raspekmeziti” ako mu dijete ponudi jedan od svojih keksića, ako mu to bude svojevrstan dokaz da je dijete velikodušno ili empatično.
sto tako, mnogi će se iznenaditi, rastužiti ili čak šokirati ako im dijete ne ponudi keks. Ali, da li je to stvarno bilo kakav dokaz? Dokazuje li to ono što mislimo? Neki čak idu toliko daleko da kažu da je ovo test koji može da pokaže da li dijete ima narcističku crtu ličnosti.
Mnogi u komentarima često osuđuju roditelje, pozivaju ih i prozivaju da nauče djecu da dijele, govore ne baš prihvatljive stvari o djeci i roditeljima. Sve na osnovu videa u kojem dijete – podeli ili ne podjeli keks s roditeljem. Neki se ozbiljno zabrinu za dijete i ozbiljno upozoravaju roditelje.
Međutim, stručnjaci, čini se, ne bi išli tako daleko. Ni približno tako daleko. Dječja i porodična terapeutkinja Marija Evans objavila je video u kojem je razjasnila zašto ovaj izazov s keksićima nije mjerodavan pokazatelj djetetove ličnosti.
– Ovo ne mjeri velikodušnost. Mjeri, ako ništa drugo, koliko dobro djeca ‘čitaju’ nasumične znakove – kaže Evansova.
– Ako vaše dijete nije dijelilo tokom ove igre, to je razvojno normalno.
Dijeljenje se, naravno, uči, i za to je potrebno nekoliko godina društvenog života, razvoja u društvu.
Osim toga, tu je još nekoliko stavki zbog kojih “rezultati” ovog izazova nisu mjerodavni u ovakvom obliku. Terapeutkinja je iznijela zanimljiv stav o tome.
– Deca ne razmišljaju o dijeljenju keksa jer u njihovom svijetu vi, roditelji, nikada ne jedete poslastice – objašnjava.
– Razmislite koliko često svom djetetu date keks, a da ga sami ne uzmete. Oni nisu sebični, oni samo rade ono što su vidjeli.
Na kraju krajeva, budimo realni, možemo li stvarno da procijenimo neko dijete i njegovo ponašanje, kao i crte ličnosti na osnovu video snimka koji traje minut-dva? Teško. A ne bi ni trebalo. Ali, činjenica je da je zabavno i – neka ostane na tome, prenosi Yumama.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu