Iz našeg ugla

(VIDEO) Pecine crtice o…: Čudo jednog hita

Da li ste ikada slušali pjesmu koja zvuči drugačije od svega drugog, za koju se čini da vas prenosi u drugi svijet, ostavljajući vas i hipnotisane i zbunjene? Ako jeste, vjerovatno ste iskusili magiju pjesme „Bjelja nijansa blijede“.

Petar Peca Popović
FOTO: DALIBOR DANILOVIĆ/RAS SRBIJA

Ova kultna numera, koju je maja 1967. godine objavio britanski rok bend “Procol Harum”, punih 57 godina plijeni publiku svojom zadivljujućom melodijom i zagonetnim tekstom. 

Koja se priča krije iza ovog muzičkog remek djela?

Jedna poslovica, često je ponavljaju muzičari koji su imali hitove, ali i oni koji čeznu za jednim, kaže da bi se ta formula mogla svaki put ponoviti ako bi neko znao šta tačno čini hit singl. Jasno da takve pjesme nastaju kombinacijom talenta, inspiracije, sreće, neke vrste magične prašine koja lebdi okolo i studija za snimanje, ali samo u određenim trenucima to „napada“ određene muzičare, kao što je bilo sa “Procol Harum” kada su snimili „A Whiter Shade Of Pale“. A snimili su u malom studiju iz samo jednog pokušaja!

Ko je mogao da predvidi nevjerovatan uspjeh pjesme? Bila je na prvom mjestu u Velikoj Britaniji i na 5. mjestu u SAD, i nadživjela toliko drugih divnih pjesama iz sezone cvijeća i psihodelije tog doba (1967), i da bude jedna od najtrajnijih iz šezdesetih?! Bio je to prvi singl nepoznatog britanskog benda, sa klasičnim orguljaškim dijelom izvedenim iz Baha, i sadržao je najnedokučiviji tekst tog vremena. Ipak, u trenutku kada hemond orgulje Metjua Fišera prodiru u etar „A Whiter Shade Of Pale“ odmah počinje da očarava. Pjevač Geri Bruker je napisao muziku, mada je Fišerov orguljaški dio bio toliko istaknut da će na kraju (nakon dugotrajne sudske bitke) dobiti priznanje za koautorstvo. Kit Rid, glavni tekstopisac benda, napisao je riječi koje zbunjuju generacije obožavalaca. 

Šta zapravo znači „Bjelja nijansa blijede“?

Pročitajte još

Rid je priznao: „Imao sam frazu ‘bijela nijansa blijede’, to je bio početak, i znao sam da je to pjesma. To je kao slagalica u kojoj imate jedan komad, a onda smišljate sve ostale da biste ih uklopili u cjelinu.“

Ipak, takva pjesma prkosi zakonima vremena i mode. Izaziva razne nijanse melanholije koje su uljepšane žalosnom muzikom i Brukerovim bolnim interpretacijom. Čak i kada ne možete sasvim da razumijete njihovo značenje, Rid, koji je bio pod jasnim uticajem Dilanovih nadrealnih pjesama iz sredine šezdesetih, piše stihove koje ostavljaju trajan utisak.

I danas se britanski rok bend “Procol Harum” često naziva „čudom jednog hita“ zbog njihove najpoznatije i komercijalno najuspješnije pjesme. Vinilsko izdanje pjesme prodato u više od deset miliona primjeraka širom svijeta, što ne ulazi u deset najprodavanijih „malih ploča na 45 obrtaja“. Najprodavaniji muzički singl svih vremena je „White Christmas“ Binga Krosbija, objavljen 1942. godine. Ta pjesma Irvinga Berlina predstavljena je u filmu „Holiday Inn“ i prodata u pedeset miliona primjeraka širom svijeta!

Međutim, najizrazitiji znak značaja pjesme grupe “Procol Harum” je to što je ona obrađena više od hiljadu puta. U diskografijama je umjetnika poput Džo Kokera, Majkla Boltona, Džonija Riversa, Santane, Everli Bradersa, Sare Brajtman, Erika Kleptona, Bili Džoela, Vili Nelsona… Najpoznatija i najpriznatija obrada je verzija koju je snimila britanska pjevačica Eni Lenoks (polovina pop dua Eurythmics), objavljena 1995. kao singl sa njenog debitantskog solo albuma “Medusa”. Toliko je popularna da se često pogrešno smatrala originalom umjesto verzijom obrade.

Možda najupečatljiviji primjer bio je u filmu „The Big Chill“ iz 1983. godine, u sceni u kojoj se likovi prisjećaju svoje mladosti, a pjesma svira u pozadini. Lik pita drugog lika: „Harolde, zar nemaš neku drugu muziku, kao uh, iz ovog vijeka?“ Na šta on odgovara: „Ne postoji druga muzika! Ne u mojoj kući.”

Pjesma je na Spotifaju strimovana skoro 200 miliona puta i digitalno preuzeta bezbroj puta. To je bezvremenski klasik koji odjekuje slušaocima više od pola vijeka. Čak i danas nastavlja da plijeni nove generacije slušalaca dokazujući da je odlična muzika zaista vanvremenska.

Klasika koja je izdržala test vremena. Godine 2004. organizacija za prava izvođača Velike Britanije (Phonographic Performance Limited) proglasila je ovu pjesmu najizvođenijom na britanskoj TV i radiju u posljednjih 70 godina. Godine 2009. objavljeno je da je ona i dalje „najprisutnija britanska ploča“. Drugo mjesto na toj listi zauzima “Queen” sa „Boemskom rapsodijom“. Zanimljivo, obje pjesme dijele jednu neobičnu sličnost – riječ „fandango“ koja se pojavljuje u tekstovima.

“Procol Harum” nije u Rokenrol Kući slavnih, ali je pjesma 2018. godine uvrštena u tada inauguracionoj kategoriji „singlova“.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu