Doktor O'Donovan, koji ima medicinsku diplomu (MBBS), master diplomu iz oblasti starenja i zdravlja (MRes) i doktorat iz digitalnog obrazovanja (DPhil), koji inače dijeli informacije i savjete sa gotovo 400.000 svojih pretplatnika na YouTube-u, u jednom od nedavnih video snimaka, objasnio je simptome Rejnoove bolesti i kada treba potražiti medicinsku pomoć.
On je rekao: “Kod Rejnoove bolesti, manje arterije koje snabdijevaju kožu krvlju sužavaju se kao odgovor na okidače poput hladnog vremena, što ograničava protok krvi do zahvaćenih područja, a to se naziva vazospazam, što zatim dovodi do simptoma Rejnoove bolesti.”
Simptomi Rejnoove bolestiOn je dodao: “Vremenom, male arterije mogu postati nešto deblje, čime se još više ograničava protok krvi.”
Govoreći o simptomima, rekao je:
– Što se tiče znakova i simptoma, prva stvar koju ćete vjerovatno primijetiti jeste da područja vaše kože mogu postati bijela, a zatim plava, ali u zavisnosti od boje vaše kože, ove promjene boje mogu biti teže ili lakše uočljive. Takođe možete primijetiti da su vam prsti na rukama ili nogama posebno hladni ili ćete primijetiti druge promjene u senzaciji ruku ili stopala, kao što su osjećaj utrnulosti, trnjenja ili peckanja.
– Kako koža postane toplija i protok krvi se poboljša, zahvaćena područja mogu ponovo promijeniti boju, mogu pulsirati, trniti ili oteći. Iako najčešće utiče na prste ruku i nogu, može zapravo zahvatiti i druga područja tijela, poput nosa, usana i ušiju. Čak i nakon što se ugrijete, može proći do 15 minuta da se protok krvi vrati u zahvaćeno područje.
Prema doktoru, stručnjaci “ne razumiju u potpunosti” uzrok napada Rejnoove bolesti, ali “krvni sudovi u rukama i nogama čini se da previše reaguje na hladne temperature ili stres.
On je dodao da su niske temperature zapravo “najvjerovatniji” uzrok napada, navodeći primjere kao što su stavljanje ruku u hladnu vodu, uzimanje nečega iz zamrzivača ili boravak na hladnom vazduhu.
Takođe je rekao da kod nekih ljudi, emocionalni stres može biti okidač za napad. Doktor O'Donovan je rekao:
– Treba da posjetite svog ljekara ako imate simptome Rejnoove bolesti koji su veoma ozbiljni ili se pogoršavaju, ako Rejnoova bolest utiče na vaš svakodnevni život, ako su simptomi prisutni samo na jednoj strani tijela, ili ako imate bolove u zglobovima, osipe na koži ili slabost mišića.
Doktor takođe savjetuje da se potraži lekarska pomoć ako “imate više od 30 godina i prvi put doživite simptome Rejnoove bolesti, ili ako vaše dijete ima manje od 12 godina i ima simptome Rejnoove bolesti, piše Miror.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu