Banjaluka

(VIDEO) Ne pomažu ni kamere ni prijave: Stanari u ulici Alekse Šantića i dalje ZATRPANI SMEĆEM, iako snimci otkrivaju ko stvara DIVLJU DEPONIJU

I pored postavljene nadzorne kamere, koja je trebalo da obeshrabri neodgovorne pojedince, stanari ulice Alekse Šantića u banjalučkom naselju Lauš i dalje svakodnevno gledaju istu ružnu sliku – novu gomilu smeća na istom mjestu.

(VIDEO) Ne pomažu ni kamere ni prijave: Stanari u ulici Alekse Šantića i dalje ZATRPANI SMEĆEM, iako snimci otkrivaju ko stvara DIVLJU DEPONIJU
FOTO: MARKO TICA/YOUTUBE/SCREENSHOT

Divlja deponija u ovoj ulici, protiv koje se stanari godinama bore, ne samo da nije nestala postavljanjem nadzornih kamera, već je, kako tvrde, stanje danas gore nego ikad.

Mještanin Marko Tica kaže za Srpskainfo da su uzaludni apeli, brojne prijave, pa čak ni video-snimci počinilaca nisu donijeli konkretne rezultate.

Nesavjesni građani su, dodaje on, opet napravili deponiju, te oštetili treći kontejner koji je preduzeće “Čistoća” potpuno ignorisala pa ga nisu ni ispraznili niti sanirali.

– Moram da iskoristim priliku da ponovim apel u ime svih nas iz ulice Alekse Šantića. Ovo što se dešava je neodrživo. Molim vas, dođite i sami se uvjerite – poručuje Tica.

Na snimcima s nadzorne kamere, objašnjava on u novoj prijavi koju je uputio komunalnoj policiji, jasno se vidi kako pojedinci, uključujući i stanare iz iste ulice, redovno odlažu otpad mimo propisa.

Građani su više puta identifikovali i prijavili počinioce, među kojima su i podstanari iz kuće u navedenoj ulici, ali nije poznato da li je iko kažnjen do sada.

– Ne kažem da komunalna policija treba da sjedi 24 sata ispred kamere, ali kada već imamo dokaze, očekujemo da se počinioci kazne i da se prostor očisti. A kontejner – neka ga barem zamijene – ističe Tica.

Iako su zahvalni na postavljenoj kameri, stanari ističu da bez rigoroznijih kazni i efikasnije reakcije nadležnih, borba protiv divlje deponije ostaje izgubljena.

– Nećemo odustati dok se problem ne riješi, i dok odgovorni ne budu sankcionisani. Ovo je naša ulica i imamo pravo da živimo u čistom i uređenom okruženju – zaključuje Tica.

Pročitajte još

Podsjećamo, Srpskainfo je do sada u više navrata pisala o agoniji kroz koju prolaze stanari ove banjalučke ulice zbog divlje deponije koju stvaraju nesavjesni pojedinci.

Nakon pisanja Srpskainfo, smeće je u više navrata uklonjeno, a u međuvremenu su postavljene i nadzorne kamare.

Sve to, očito, nije dovoljno da odvrati neodgovorne pojedince da bacaju kabasti otpad i smeće gdje stignu.

Kazne

Podsjećamo da su novčane kazne za nepropisno odlaganje otpada visoke i građani mogu biti kažnjeni sa 1.000 do 6.000 KM, dok se za pravna lica raspon kazni kreće od 5.000 do 10.000 KM.

Kazne za odgovorno lice u pravnom licu su od 2.000 do 6.000 KM, a kazne za samostalnog preduzetnika koji nepropisno odlaže otpad su od 2.000 do 6.000 KM.

Građane koji žele da se riješe starog namještaja, bijele tehnike ili nekog drugog krupnog otpada, pozivaju da za odlaganje koriste reciklažno dvorište koje se nalazi na lokaciji autobuskog terminala na Malti.

Reciklažno dvorište otvoreno je svakim radnim danom u periodu od 9 do 19 časova, te subotom i nedjeljom od 9 do 15 časova.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu