Svijet

(VIDEO) "Šta god da je Asanž, on nije špijun" Osnivač "Vikiliksa" se konačno vratio kući u Australiju i zagrlio suprugu

Džulijan Asanž je od danas zvanično slobodan čovjek i vratio se kući u Australiju.

Džulijan Asanž
FOTO: LUKAS COCH/EPA

Osnivač Vikiliksa je pristao da prizna krivicu po jednoj tački optužnice za zavjeru radi pribavljanja i objelodanjivanja povjerljivih dokumenata američke nacionalne odbrane, prema podnescima američkog Okružnog suda za Sjeverna Marijanska ostrva, prenio je Rojters.

Asanž je snimljen nakon što je sletio u Australiju gdje ga je na aerodromu dočekala supruga Stela Asanž.

Na početku saslušanja o priznanju krivice sudija je podsjetio Asanža da se vratio u Sjedinjene Države i da je ovaj sud „najmanji, najmlađi i najudaljeniji od glavnog grada zemlje“. Asanž je u sudnici izgledao opušteno, u crnom sakou i braon kravatu, dok je bio pored svojih advokata.

On je snimljen nakon što je napustio sudnicu u Sajpanu na Marijanskim ostrvima i uputio se u Australiju, gdje je sletio avionom.

Vikiliks je 2010. objavio stotine hiljada povjerljivih američkih vojnih dokumenata o ratovima Vašingtona u Avganistanu i Iraku, što je najveći bezbjednosni incident te vrste u američkoj vojnoj istoriji, uz niz diplomatskih depeša.

Asanž je optužen za vrijeme administracije bivšeg predsjednika Donalda Trampa zbog masovnog objavljivanja tajnih američkih dokumenata, koje je procurila Čelsi Mening, bivša analitičarka američke vojne obavještajne službe koja je takođe krivično gonjena po Zakonu o špijunaži.

Džulijan Asanž
FOTO: LUKAS COCH/EPA

U više od 700.000 dokumenata bilo je diplomatskih depeša i izvještaja sa bojnog polja, kao što je video snimak iz 2007. na kojem je američki helikopter Apač pucao na osumnjičene pobunjenike u Iraku, i ubio desetak ljudi, uključujući dvoje novinara Rojtersa. Taj video je objavljen 2010.

Pročitajte još

“Šta god da je Asanž, on nije špijun”

Bivši glavni urednik Gardijana Alan Rusbridžer rekao je danas da je oslobađanje osnivača Vikiliksa Džulijana Asanža dobra vijest, ali je dodao da mu je žao što je on prihvatio nagodbu za optužbu za špijunažu, jer “šta god da je Asanž, on nije špijun”.

– Zapravo niko ne misli da je ono što je on radio bila špijunaža. Ako je pokušaj bio da se smanji izvještavanje o nacionalnoj bezbjednosti, bojim se da je to vjerovatno uspjelo – rekao je Rusbridžer za Rojters.

Rusbridžer, koji je bio urednik Gardijana od 1995. do 2015. godine, pišuci za časopis “Prospekt”, čiji je sada urednik, navodi da je pravna bitka oko Asanža sada postala “nešto nalik sramoti”.

– Da je Asanž slobodan, po mom mišljenju je veoma dobra vijest – piše on i dodaje da je loša strana toga što je tu slobodu osvojio tako što je morao da prizna prekršaj prema američkom Zakonu o špijunaži iz 1917. godine.

Prema njegovim riječima, Asanž nije špijun.

– Izdavač, novinar, aktivista, informacioni anarhista, uzbunjivač – sve je to on. Ali niko, čak ni američka vlada, nije ozbiljno tvrdila da je sve što je uradio 2010. i 2011. predstavljalo špijunažu – ocjenjuje Rusbridžer, prenosi Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu