Društvo

VIDOVIĆEVA I VIŠKOVIĆ TRLJAJU RUKE Prihodi od poreza za Srpsku rastu u većem procentu nego za FBiH, ekonomisti otkrivaju razloge

U januaru i februaru je Republika Srpska od PDV dobila 27,56 odsto više novca u odnosu na isti period prošle godine, podaci su Uprave za indirektno oporezivanje BiH. Drastičnim rastom prihoda pohvalila se i Poreska uprava RS.

VIDOVIĆEVA I VIŠKOVIĆ TRLJAJU RUKE Prihodi od poreza za Srpsku rastu u većem procentu nego za FBiH, ekonomisti otkrivaju razloge
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RAS SRBIJA

Kada je riječ o PDV, u nominalnom iznosu, u budžet RS slilo se 328 miliona KM, dok je u januaru i februaru 2023. taj iznos bio 258 miliona, dakle 70 miliona KM više.

Poređenja radi, FBiH je u prva dva mjeseca dobila 24,68 odsto više prihoda od PDV u odnosu na isti period protekle godine. Dakle, porast prihoda za Srpsku veći je procenutualno za 2,88 odsto u odnosu na FBiH.

Ovdje nije riječ o tome da je Srpskoj ostalo više novca nakon uplate spljnog duga, koji ima prioritet pri raspodjeli novca od PDV, jer su tu odstupanja bila minimalna. Naime, u januaru i februaru 2023. godine za te svrhe je od PDV izdvojeno 79 miliona maraka, a ove godine samo milion više.

U FBiH je na dugu čak došlo do smanjenja. Prošle godine je za spoljni dug odbijeno 156 miliona KM, a ove 154.

Naravnom, sve ovo je posljedica rasta prihoda od PDV na nivou cijele BiH. Oni su u 2024. iznosili su 1 milijarda i 757 miliona KM i veći su za 187 miliona KM ili 11,9 procenata u odnosu na isti period 2023.

Poslodavci komentarišu da premijer i ministraka finansija u Vladi RS “trljaju ruke”.

Nameće se pitanje zbog čega, odnosno zašto je rast prihoda od PDV, koji odražava krajnju opotrošnju, procentualno veći za Srpsku nego za FBiH? Da li je to to uticao rast minimalca sa na 900 KM ili je u pitanju još nešto?

Pekić: Najmanje 3 razloga

Ekonomista i poslanik PDP, Mira Pekić, smatra da postoje najmanje tri razloga za porast prihoda RS od PDV, od kojih je prvi rast minimalne plate počev od 1. januara na 900 KM.

Mira Pekić odgovorila Viškoviću
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Drugi razlog je sigrno rast cijena u Republici Srpskoj, možda nesrazmjerno u odnosu na rast u FBiH. I treće, usvojena je izmjena Zakona o indirektnom oporezivanju BiH kojim je prag za ulazak u PDV sistem povećan na 100.000 KM prometa godišnje. Nemamo tačnu evidenciju koliko je, nakon toga, firmi izašlo iz PDV sistema. Ali, sve  što sada te firme kupuju od drugih firmi koje su u PDV sistemu, smatra se krajnjom potrošnjom koja utiče na PDV. Svakako je dobar koeficijent za raspodjelu prihoda od PDV za Srpsku. Smatram da RS treba da dobije dio novca od prihoda koji joj pripada – kaže Pekićeva za Srpskainfo.

Pavlović: Više “gastarbajtera”

I ekonomista Zoran Pavlović se slaže da su rast minimalca i inflacije u RS prvi razlozi za veću potrošnju i više prihoda od PV. Ali, on navodi i jedan novi razlog.

Mislim da mi iz RS imamo mnogo više naših ljudi u inostranstvu nego što ih ima FBiH. Prvi kvartal je od Nove godine pa na ovamo, uključujući i sve praznike u januaru. Tako da je vrlo vjerovatno značajan doprinos povećanju PDV vezan za naše ljude koji su proveli praznike ovdje, u odnosu na gastarbajtere, ili radnike iz FBiH – kaže Pavlović za Srpskainfo.

FOTO: BUKA TV/YOUTUBE/SCREENSHOT
FOTO: BUKA TV/YOUTUBE/SCREENSHOT

Podaci Poreske uprave RS

Prema riječima direktora poreske uprave Srpske Gorana Maričića, u prva dva mjeseca ove godine na račun javnih prihoda RS prikupljeno je 590 miliona maraka, što je za 77,4 miliona KM ili 15 odsto više u odnosu na prva dva mjeseca prethodne godine.

Pročitajte još

Nastavljen je rasta prihoda u apsolutno svim segmentima.

-Tako je naplata direktnih poreza u periodu januar-februar ove godine veća za 22 odsto, dok je naplata ostalih javnih prihoda i doprinosa veća za po 14 odsto. Doprinosi su u prva dva mjeseca ove godine naplaćeni u iznosu od 389,1 miliona KM, što je za 46,6 miliona KM više nego u istom periodu prethodne godine, pri čemu je naplata doprinosa za Fond PIO veća za 12 odsto, za Zavod za zapošljavanje i za Fond dječje zaštite veća je za 14 odsto, dok je naplata doprinosa za Fond zdravstvenog osiguranja veća za 16 procenata – kaže Maričić.

FOTO: PORESKA UPRAVA RS
FOTO: PORESKA UPRAVA RS

Prema njegovim riječima, direktni porezi su u posmatranom periodu ove godine naplaćeni u iznosu od oko 112,5 miliona KM, što je za oko 20 miliona maraka ili 22 odsto više nego u prva dva mjeseca prethodne godine.

Najveći rast je ostvaren kod poreza na dohodak koji je naplaćen u iznosu od 58,9 miliona maraka, što je za 10,5 miliona KM ili 22 odsto više nego u periodu januar-februar 2023. godine. Pored toga, rast naplate kod direktnih poreza bilježi i porez na dobit, koji je naplaćen u iznosu od oko 49 miliona maraka, što je za 23 odsto više u odnosu na uporedni period.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu