Društvo

VIRUS CILJA DJECU Pune ambulante, u pojedinim domovima zdravlja trećina pacijenata su najmlađi, čak i bebe

Omikron soj, koji sada izaziva 80 odsto slučajeva kovida, sa roditelja se "spustio" na djecu, čak i na tek rođene bebe, pa su u pedijatrijskim ambulantama gužve kakve nisu viđene od početka epidemije.

djecja ambulanta
FOTO: DUŠAN MILENKOVIĆ/RAS SRBIJA

Srećom, i kod djece su simptomi, blaži, kao i kod odraslih, ali je, ipak, u Dječjoj klinici KBC “Dr Dragiša Mišović” trenutno hospitalizovano 35 djece.

Doktorka Olivera Ostojić, načelnik Dječje bolnice u “Mišoviću”, kaže da je ambulanta non-stop puna, kao da se ni na jednom drugom mjestu ne zbrinjavaju djeca sa simptomima infekcije ovim virusom.

– Ovako nikada nije bilo, ali to je i razumljivo s obzirom na to da je ovo dosad najmasovniji talas obolijevanja otkako je gotovo prije dvije godine počela epidemija. Simptomi su uglavnom blaži nego u prethodnom naletu virusa izazvanom delta varijantom, a među hospitalizovanima imamo i bebe, djecu sa hroničnim bolestima – kaže dr Ostojić.

Prema riječima dr Aleksandra Stojanovića, direktora Doma zdravlja “Palilula”, gotovo trećina pacijenata koji su prošle sedmice dolazili u kovid-ambulante ovog doma zdravlja bila su djeca, među kojima i bebe stare samo 20 dana.

Pročitajte još

Da je broj najmlađih pacijenata sa simptomima kovida drastično povećan potvrđuje i dr Dejan Jonev, pedijatar u Domu zdravlja “Čukarica”.

– Svu djecu sa povišenom temperaturom pregledamo u posebnoj ambulanti, a u nedjelju sam na dežurstvu 15 dječaka i djevojčica poslao na testiranje. To su djeca čiji su jedan, a najčešće oba roditelja pozitivni. U nedjelju sam imao troje djece pozitivnih roditelja, od kojih dvoje ima simptome infekcije, a i treće ćemo poslati na testiranje. Kod djece je dominantni simptom infekcija kašlja, a zatim glavobolja i dijareja. Povišena temperatura se rijetko javlja. Posljednjih dana, u prosjeku, 20 djece šaljem na testiranje, dok je u prethodnim talasima to mnogo rjeđe bio slučaj.

Udruženje pedijatara Srbije preporučilo je u ponedjeljak da se povratak u školu poslije raspusta na klasičan način odloži ili da se nastava organizuje na daljinu.

FOTO: MARCELO SEGURA HANDOUT/EPA
FOTO: MARCELO SEGURA HANDOUT/EPA

– Epidemiološka situacija među djecom brzo se pogoršava, a karakteriše je masovno zaražavanje od omikron soja, ali i prijetnja od zaražavanja virusom gripa. Početak škole na klasičan način izvjesno bi rezultirao ogromnim brojem novozaražene i hospitalizovane djece – navode u Udruženju pedijatara.

Ministar prosvjete Branko Ružić, ipak, smatra da nema razloga za odlaganje početka drugog polugodišta u centralnoj Srbiji, budući da je do 11. januara udio djece školskog uzrasta u ukupnom broju zaraženih virusom korona bio tri odsto.

I u bolnicama se povećava broj oboljelih od kovida. Dr Milika Ašanin, direktor UKCS, kaže da je u Batajnici za trećinu više pacijenata nego prije nedjelju dana – 444, ali da nije povećan broj pacijenata na intenzivnoj njezi, gdje ih je 47.

– Dominiraju nevakcinisani, ima i dosta mlađih ljudi. Nije malo onih koji su već preboljeli. Situacija je teška i pogoršala se posljednjih sedmica. U posljednjih nedjelju dana u prijemno-trijažnim ambulantama domova zdravlja u Beogradu bilo je 51.000 pregleda osoba koje su došle sa simptomima, od kojih je 18.000 dobilo pozitivan rezultat, pišu Novosti.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu