Društvo

VIŠE VJERUJU PORTALIMA NEGO TELEVIZIJI Stavovi građana Srpske o medijima

Kao i ranijih godina, građani BiH, u oba entiteta, najviše vjeruju medijima i novinarima, a najmanje političarima. Ipak, neki stavovi su specifični za Srpsku, a jedan od njih je posebno iznenađenje.

VIŠE VJERUJU PORTALIMA NEGO TELEVIZIJI Stavovi građana Srpske o medijima
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Prema rezultatima istraživanja, koje je za Udruženje BH novinari i Fondaciju Fridrih Ebert u BiH uradio profesor zagrebačkog Fakulteta političkih nauka dr Božo Skoko, sve više građana BiH kao izvoru za informisanje prednost daju internetu. To je trend koji traje godinama, ali ove godine, po prvi put od 2009. godine, od kada se provodi ovo istraživanje, više građana RS vjeruje internetu, odnosno društvenim mrežama i portalima, nego do sada neprikosnovenoj televiziji.

U navedenom istraživanju za 2020. godinu, provedenom u aprilu, a objavljenom prošlog vikenda, povodom Svjetskog dana sloode medija, na pitanje “koji je vaš prvi izbor medija za informisanje”, čak 45 odsto građana Republike Srpske je odgovorilo da je to internet, a njih 41 odsto je dalo prednosti televiziji.

Pročitajte još

Politička analitičarka mr Tanja Topić ocjenuje da je to, između ostalog, i uticaj krize izazvane epidemijom korona virusa, ali i povod da vodeći mediji, pogotovo televizije, samokritički preispitaju svoj rad.

Ne treba da iznenađuje porast broja građana koji su se okrenuli internetu kao izvoru informacija. Istraživanje je rađeno u vrijeme pandemije, kada su mnogi građani prešli na nove formate i forme komunikacije i preselili se na Internet. Moguće je, međutim, i da je opalo povjerenje u neke druge medije, kojima se do sada bespogovorno vjerovalo – kaže Topićeva.

Dodaje da treba vidjeti kakvi će rezultati, na ovom planu, biti iduće godine. Tek tada će, kaže, biti jasnije da li je u pitanju trend i čime je on uslovljen.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu