Višković je napomenuo da su opozicija, neki mediji i Sarajevo godinama govorili da će Republika Srpska bankrotirati, što se nije desilo Srpskoj, ali jeste njima.
On je naveo da je Republika Srpska prošlu godinu, za koju su neki predviđali da će pet puta bankrotirati, završila sa deficitom od 0,5 odsto, ispod 100 miliona KM, zahvaljujući ogromnom radu i zalaganju Vlade Srpske.
– Republika Srpska ima najmanji deficit u Evropi. U Federaciji BiH ne smiju ni da kažu koliki im je deficit, jer još kriju podatke – istakao je Višković za ATV.
On je naveo da zaključno sa 31. decembrom 2024. godine ukupan dug Republike Srpske iznosi 37,2 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), a javni 32,2 odsto BDP.
Višković je naglasio da je Republika Srpska u protekle tri godine vratila 657 miliona KM više nego što se zadužila.
On je rekao i da su vlasti Republike Srpske od 2006. godine priznale izmirenje obaveza prema građanima po osnovu stare devizne štednje i ratne štete, što Srpsku košta 1,2 milijarde KM.
– Isplatili smo staru deviznu štednju 99 odsto, dok jedan odsto još nije prispjelo na naplatu, ratna šteta isplaćena je 90 odsto, a do kraja godine biće isplaćena u potpunosti – istakao je Višković.
On je podsjetio da je budžet Republike Srpske 2019. godine iznosio 3,1 milijardu KM, dok za ovu godinu iznosi 6,07 milijardi KM, a na kraju godine iznosiće gotovo 6,5 milijardi KM.
Višković je rekao da će se od avgusta ove godine ići ka dodatnom povećanju boračkih davanja i povećanju penzija u Republici Srpskoj, čija isplata kreće u septembru.
Govoreći o narodnim obveznicama u Republici Srpskoj, Višković je naveo da je riječ o pilot-projektu u iznosu od pet miliona KM, te novom načinu finansiranja na korist i Srpske i građana.
– Ovo je novi način finansiranja i treba da pruži puni efekat za jednu do tri godine. Da smo mislili da nama građani daju neke milione, raspisali bismo 500 miliona KM, a ne pet miliona KM za ove namjene – istakao je Višković.
On je rekao da u budućem vremenu ovaj novac treba da se iskoristi za izgradnju infrastrukturnih projekata širom Republike Srpske.
Višković je napomenuo da je Hrvatska već radila sa narodnim obveznicama, dok se Srbija tek priprema.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu