Društvo

VJERONAUKA U ŠKOLAMA, ABORTUSI U ORDINACIJAMA Briga o reproduktivnom zdravlju gurnuta u stranu

Samo 12 odsto žena u BiH koristi kontracepciju, što je skoro tri puta manje nego u subsaharskoj Africi, a namjerni abortus je jedan od metoda planiranja porodice.

VJERONAUKA U ŠKOLAMA, ABORTUSI U ORDINACIJAMA Briga o reproduktivnom zdravlju gurnuta u stranu
FOTO: SHUTTERSTOCK

Na sve ovo upozoravaju statistike iz posljednjeg takozvanog „MICS“ izvještaja o položaju žena i djece u BiH Populacionog fonda ujedinjeneih nacija UNFPA. Ni procenti izloženi u najnovijoj Strategiji za unapređenje seksualnog i reproduktivnog zdravlja u  Republici Srpskoj ne bude optimizam.

Prema podacima istraživanja zdravstvenog stanja stanovništva, koje je provedeno 2010. godine, a na koje se pozivaju autori ove strategije, više od 90 odsto stanovnika starijih od 18 godina je seksualno aktivno, ali samo žene koje imaju stalne partnere, i to tek trećina njih, koje su starije od 18 godina, koriste kontraceptivna sredstva.

Najveći procenat stanovništva kao stalni oblik kontracepcije primjenjuje prekinuti odnos, njih oko 15 odsto, kondom koristi 5,4 odsto odraslih seksualno aktivnih osoba, intrauterinu spiralu njih 4,3 odsto, a neplodne dane 3,8 posto – navodi se u ovom dokumentu.

Prekinuti odnos, kondom i kalendar

Ako je suditi prema podacima Instituta za javno zdravstvo RS iz 2016, namjerni abortus je visoko na listi „metoda“ za planiranje porodice i kontrolu rađanja. Naime, prema tim podacima, za koje su i u Institutu svjesni da su nepotpuni, jer veliki broj abortusa, obavljenih u privatnim klinikama, nikad ne bude prijavljen, u RS godišnje više od 2.000 žena namjerno prekine trudnoću.

Pročitajte još

Ajnabat Anamuhmedova, predstavnica Populacionog fonda UNFPA u BiH, povodom Dana žena je pozvala zvaničnike BiH da se konačno „uzmu u pamet“ i pozabave se ovim problemima.

– Samo 12 dosto žena u BiH koristi kontracepciju. Taj rezultat je loš čak i za afričke standarde, a kamoli za državu u Evropi. To je jedan od najgorih rezultata u svijetu – upozorila je Anamuhmedova.

Dr Sanja Sibinčić, nacionalna koordinatorka za reproduktivno zdravlje u RS, nije komentarisala ni uznemirujuće procente, a ni oštru izjavu predstavnice UNFPA, ali poručuje da je ključ rješenja u zdravstvenom prosvjećivanju, i o to od malih nogu.

– Kada je riječ o u upotebi kontraceptivnih sredstava i generalno o reproduktivnom zdravlju, zalažem se za sistemsku edukaciju, počev od osnovne škole. Smatram da bi edukacija mladih o reproduktivnom zdravlju i  planiranju porodice trebalo da bude u vrhu prioriteta i Ministrastva zdravlja RS i Ministarstva porodice, omladine i sporta – kaže Sibinčićeva.

“Niko nije umro od gladi!”

Dr Darko Marković, ginekolog iz Bijeljine, poručuje da, kad je u pitanju planiranje porodice i rađanje ne smije sve spasti na ženska pleća. Muškarci, kao partneri, moraju preuzeti mnogo veću odgovornost, poručuje dr Marković i podsjeća da najpopularnije savremeno kontraceptivno sredstvo, američka „antibebi pilula“, može negativno uticati na zdravlje žene.

– Treba voditi računa i o tome da na kreiranje zdravstvene politike i u ovom segmentu znatno utiče farmaceutska industrija, koja nameće stavove radi sticanja profita. Uostalom, prije 50 godina žene su više rađale, ali su bile zdravije. I djece je bilo više, ali ipak nisu umirala od gladi – kaže dr Marković.

Statistike, međutim, pokazuju da među onih famoznih 12 odsto žena u BiH, koje koriste savremenu kontracepciju, prevladavaju one kojima korica hljeba za potomstvo nije dovoljan motiv za životne izbore. Naime, prema podacima UNFPA, kontracepciju u BiH najčešće koriste visokoobrazovane solidno situirane žene, u dobi od 35 do 39 godina, koje žive u gradu i imaju dvoje djece.

Škola

Nacionalna koordinatorka za reproduktivno zdravlje dr Sanja Sibinčić kaže da je „mnogo puta inicirano“ uvođenje u osnovne i srednje škole “edukacije o reproduktivnom zdravlju i planiranju porodice”, što je danas politički korektan naziv za nekadašnje „seksualno vaspitanje“.

Ipak, projekat u okviru kojeg su se tinejdžeri, ali i njihovi nastavnici, prosvećivali o ovim „škakljivim“ i životno bitnim temama, prekinut je još 2013. I tada, kao i danas, promoteri ove ideje su se zalagali da se o repreduktivnom zdravlju uči na času razredne zajednice, kako se ne bi morao prekrajati plan i program.

Ipak, ova je tema gurnuta u zapećak, a u međuvremenu je vjeronauka, koja je poseban predmet tokom cijelog osnovnog obrazovanja, uvedena i u srednje škole.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu