Na zahtjev Evropske unije Hrvatska je morala zatvoriti sve druge granične prelaze za naše proizvode koji na prelazima Gradiška i Metković podležu fitosanitarnom pregledu. Dodatni problem je što se taj pregled može uraditi samo radnim danima i to u vremenu od 8 do 15 časova, a najveći kontingent naše robe izlazi vikendom – kaže Bahrija Ribić, predsjednik Udruženja koje je član Asocijacije izvoznika šljive „Izvozni marketing“.
Ističe da ova Asocijacija okuplja 12 firmi koje proizvode i izvoze voće iz Gradačca, Brčkog, Srebrenika, Ugljevika, Bijeljine i Čelića i da su ranije izvozili voće na više obližnjih graničnih prelaza u Orašju, Šamcu, Brčkom.

– Te mjere koje je Evropska unija uvela prema nama veoma otežavaju izvoz. Imamo jagodu koja već prispjeva, treba da se izvozi i sada svi ti izvoznici moraju svoje proizvode ispratiti do Gradiške – kaže Ribić i ističe da su pomoć potražili i na nivou BiH.
Traže sastanak sa Košarcem
Pojašnjava da nastoje organizovati sastanak u Ministarstvu spoljne trgovine BiH na čiju su adresu krajem februara uputili pismo.
– Obraćali smo se ministru Staši Košarcu pisanim putem da primi naše predstavnike kako bi našli rješenje za ovaj problem – ističe Ribić.
Amir Avdić, direktor firme „Soft“ za izvoz voća u Evropsku uniju i na tržiste Rusije kaže da je izvoz na samo dva granična prelaza otežao poslovanje.
-Do sada smo stizali dok smo mogli prelaziti na graničnom prelazu u Orašju, a sada ne znam kako ćemo. Imam potpisane ugovore sa firmama i termine isporuke robe klijentima u Evropskoj uniji, ali ih nećemo moći ispoštovati kako su iz EU uveli te mjere. Imam oko 40 do 50 kooperanata za otkup jagode koji čekaju od mene odgovor – kaže Avdić.
Gužve
Pojašnjava da voće koje utovare ujutro u Brčkom voze na carinjenje koje, kako tvrdi, ne može biti gotovo do 11 časova.
-Do Gradiške treba tri, četiri časa. Kada stignemo upadnemo u gužvu i do narednog jutra ne možemo izaći ako njihov fitosanitarni inspektor ne bude radio noću. Onda ponovo do podne čekamo da pređemo granicu i kada ćemo stići u Evropsku uniju, a roba treba da je već istovarena i da se drugi kamioni tovare – pojašnjava Avdić.

Vise od 50 kooperanata sa područja Brčkog i Čelića predaje proizvode ovoj izvoznoj firmi. Većina ih je podigla nove plastenike i zasade i već četvrtu godinu prodaju jagodu za izvoz po veoma dobroj cijeni.
Avdić ističe da su ulaganja u proizvodnju značajno uvećana da bi postigli kvalitet koji traže krajnji kupci i koji povećava cijenu jagode.
– Ova proizvodnja bi mogla pasti na koljena, jer nije ekonomski opravdana ako konzumna jagoda nije izvezena i ako joj cijena padne na 1,20 KM za kilogram – ističe Avdić.
Veća proizvodnja
Proizvodnja jagode u Brčkom i susjednoj opštini Čelić povećana je u posljednje dvije godine za 60 odsto. Uzgajivači jagoda povećali su proizvodnju zbog mogućnosti izvoza i ističu da će ako se oslone samo na domaće tržište cijena biti bagatelna.
Izvoz voća traje od maja do oktobra, a godišnje se sa područja Brčko distrikta i okolnih opština izveze od 150 do 200 tona jagode, 1.500 do 2.000 tona šljive i oko 200 tona borovnice.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu