Ne može se sa sigurnošću precizirati da li će rak da se vrati ili ne. Prema nepisanim pravilima, mnoge vrste karcinoma koje se otkriju u ranoj fazi imaju manji rizik od recidiva. I obrnuto: veći je rizik od recidiva raka ukoliko se već proširio kada je prvi put otkriven.
Ponekad ćelije raka prežive zračenje i hemoterapiju i postanu otporne na ove tretmane. Uopšteno govoreći, što je kraće vrijeme između toga kada se rak prvi put liječi i kada se ponovo pojavi, to je recidiv raka agresivniji.
Vrste recidiva raka
Rak može ponovo da se pojavi na istom mjestu gdje je prvobitno otkriven ili na drugom mjestu u tijelu. Na osnovu toga postoje tri različite vrste recidiva raka:
Lokalni recidiv: Znači da se rak vratio na isto mjesto gdje je prvi put počeo ili veoma blizu. Takođe podrazumijeva da se rak nije proširio na limfne čvorove ili druge dijelove tijela.
Regionalni recidiv: Javlja se u limfnim čvorovima i tkivu koji se nalaze u blizini mjesta prvobitnog raka.
Daleki recidiv: Odnosi se na rak koji se proširio na područja udaljenija od mjesta gdje je rak prvi put lociran. Naziva se i metastatski rak.
Iako se rak ne vraća uvijek, recidiv je uobičajen za neke oblike raka koje se teško liječe. Ovi recidivi obično prate određene obrasce lokalne, regionalne ili udaljene bolesti.
Gdje će se rak ponovo pojaviti zavisi od prvobitnog tipa raka i stadijuma. Neki tipovi raka se obično ponavljaju u određenim oblastima. Primjera radi, ako je osoba imala rak dojke i on se ponovo pojavio ali u kostima, to se i dalje smatra rakom dojke. Kada se rak proširi na jednu ili više mjesta u tijelu, kaže se da je metastazirao.
Zašto se rak vraća?
Rak je “pokretna meta”, što otežava bilo koji tretman da uhvati i ubije sve ćelije raka, objašnjavaju stručnjaci američke Klivlend klinike (Cleveland clinic) u Ohaju. Na primjer, operacija uklanjanja kancerogenog tumora može da propusti neke ćelije jer su bile suviše male da bi se otkrile.
Rak se stalno razvija kako ćelije mutiraju i mijenjaju se. U nekim slučajevima, liječenje raka nije efikasno protiv svih ćelija raka. Te ćelije mogu da nastave da rastu uprkos liječenju, sve dok ih zdravstveni radnik ne otkrije tokom kontrolnih pregleda.
Kada se rak vraća i koliko puta može da se vrati?
Rak može da se vrati nedjeljama ili godinama nakon početnog liječenja. Ovaj rizik postoji čak i situacijama kada skeniranje i analize ne pokazuju dokaze o bolesti.
Takođe, čak i nakon što pacijent bude podvrgnut tretmanu za recidiv, nema garancije da se rak neće ponoviti, niti je moguće precizno procijeniti koliko puta rak može da ponovi.
Kada se rak vrati, da li je agresivniji?
Ponavljajući rak može biti agresivniji od prvobitnog raka ako se već proširio na druge dijelove tijela ili ako je postao otporan na hemoterapiju ili terapiju zračenjem. Što se prije rak vrati nakon prvobitnog liječenja, biologija tumora ima tendenciju da bude agresivnija.
Ne postoji način da se garantuje da se rak neće vratiti. Međutim, recidivi su manje vjerovatni što je više vremena prošlo od prvobitnog raka.
Od čega zavisi rizik od recidiva raka?
Rizik od povratka raka zavisi od nekoliko faktora, uključujući: vrsta raka, stadijum raka, prethodni tretman, godine i opšte zdravstveno stanje pacijenta, porodična anamneza.
Pacijenti u riziku od recidiva raka
Prema američkom Udruženju za borbu protiv raka (American Cancer Society), rizik za ponavljanje raka je veći kod: Osoba liječenih od raka u djetinjstvu, odrasli koji su imali Hočkingov limfom, rak uzrokovan upotrebom duvana.
Vrste raka koje se najčešće vraćaju
Bilo koja vrsta raka može da se vrati i teško je reći za koje vrste karcinoma je vjerovatnije da će se ponoviti. Prema različitim istraživanjima, sljedeći karcinomi imali visoku stopu recidiva: Glioblastom (najčešći i najsmrtonosniji oblik raka mozga), rak jajnika, metastatski melanom (melanom koji se širi ili metastazira prije dijagnoze), periferni T-ćelijski limfom (PTCL), vrsta ne-Hočkinovog limfoma, određene vrste sarkoma mekog tkiva, rak mokraćne bešike, rak pankreasa.
Glioblastom, najčešći tip raka mozga, ima skoro 100 odsto recidiva, prema studiji objavljenoj u časopisu Journal of Neuro-Oncology.
Epitelni rak jajnika ima stopu recidiva od 85 odsto, prema studiji objavljenoj u “Expert Review of Anticancer Therapy”.
Rak mokraćne bešike, nakon hirurškog uklanjanja bešike, ponavlja se lokalno u 30 do 54 procenta, prema studiji objavljenoj u časopisu World Journal of Urology.
Sa rekurentnim rakom dojke, većina lokalnih recidiva se dešava u roku od pet godina nakon liječenja početnog tumora, prema Fondaciji Susan G. Komen. Rizik od udaljenog ili metastaziranog recidiva ostaje isti bilo da je liječenje podrazumijevalo terapiju zračenjem ili mastektomiju.
Rizik od recidiva raka debelog creva
Onkolozi procjenjuju razvoj raka u fazama odnosno stadijumima. Način na koji se vrši postavljanje varira, ali što je viši stadijum, rak je više napredovao. Kada se analizira stanje primarnog tumora i bilo kojeg limfnog čvora i zahvaćenosti metastaza, dodjeljuje se ukupan broj stadijuma od 1 do 4. Oni se takođe često dijele na podetape.
Kao primjer kako stadijum utiče na stopu recidiva, velika studija švedskih o raku debelog creva, objavljena u časopisu Diseases of the Colon&Rectum, otkrila je da su u roku od pet godina nakon početnog liječenja, stope recidiva kod pacijenata bile 5 odsto za stadijum 1, 12 procenata za stadijum 2 i 33 procenata za stadijum 3 raka debelog creva.
Simptomi koji mogu da ukazuju na povratak karcinoma
Onkološki pacijenti treba da budu svjesni simptoma koji mogu da ukazuju na povratak raka. Simptomi se razlikuju u zavisnosti od vrste raka i lokacije, a opšti simptomi raka uključuju: Kvržice ili otok, rane koje ne zarastaju, noćno znojenje, ekstremni umor, neobjašnjivi gubitak težine, uporni kašalj ili promuklost, promjene u radu crijeva, krv u stolici ili krv u urinu, bol prilikom mokrenja, otežano gutanje, bol u stomaku, mučnina, žutica (žuta boja kože i očiju).
Simptomi raka u odnosu na metastaze u tijelu
Ako se rak vratio i proširio na udaljena mjesta, to se zove metastatski rak. Uobičajena mjesta za udaljene tumore su kosti, jetra i pluća, ali rak se može proširiti na bilo koje tkivo. Simptomi metastatskog karcinoma zavise od veličine i lokacije tumora, ali treba napomenuti da ne daju svi metastatski karcinomi simptome.
U nastavku su neka uobičajena mjesta metastaza raka u tijelu i povezani simptomi:
Kosti: Bol u kostima
Jetra: Žutica ili otečenost stomaka
Pluća: Otežano disanje
Mozak: Vrtoglavica, glavobolja ili napadi.
Šta znači potpuna ili djelimična remisija?
Potpuno izliječenje znači da je bolest iskorijenjena, a premda to može da se dogodi kod nekih onkoloških pacijenata, trenutno ne postoji specifičan lijek za rak. Uspješno liječenje može da dovede do remisije raka, što znači da su svi znaci bolesti nestali. Međutim, rak može da vrati nakon remisije, ponekad mnogo godina kasnije.
U onkologiji se koriste termini “potpuna remisija” i “djelimična remisija”. Potpuna remisija znači da analize ne pokazuju znake raka u tijelu. Djelimična remisija ili delimični odgovor znači da je rak reagovao na terapiju, ali nije eliminisan iz tijela.
Ponovljeni rak može da se vrati u remisiju. U nekim slučajevima, pacijenti prolaze kroz cikluse remisije i recidiva. Kada se rak vrati, zdravstveni radnici primjenjuju iste ili različite onkološke tretmane sa ciljem da se rak vrati u remisiju, prenosi Blic.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu