Kako djeca reaguju na stres roditelja i kakve to probleme mentalnog zdravlja može da otvori
Istraživanja pokazuju da su djeca su izuzetno osjetljiva na emocionalne signale svojih roditelja, što može uticati na njihov osjećaj sigurnosti i emocionalnu stabilnost.
Takođe hronični stres roditelja može dovesti do povećanog rizika od anksioznosti i depresije kod djece, kao i brojnih mentalnih problema u nastavku života. S obzirom na to, važno je prepoznati načine kako zaštititi djecu tokom sopstvenih teških trenutaka. Evo četiri pristupa koji mogu pomoći.
1. Održavajte rutinu i predvidljivost: Djeca su tada poslušnija i razumnija
Djeca se osjećaju sigurnije i ušuškanije kada imaju stabilnu dnevnu rutinu. Iako je teško održavati uobičajene navike tokom stresnih perioda (selidbe, smrti člana porodice, smrti kućnog ljubimca, gubitka drugog tipa…), trudite se da zadržite osnovne elemente kao što su vrijeme za obroke, spavanje i igru.
Primjer: Ako ste preopterećeni poslom, ali ste djetetu ranije svake večeri čitali priču pred spavanje, pokušajte da zadržite tu naviku. Čak i kratko zajedničko vrijeme može pružiti djetetu osjećaj normalnosti.
2. Komunicirajte iskreno, ali prilagođeno njihovom uzrastu
Djeca primjećuju kada nešto nije u redu. Umjesto da krijete svoje emocije, razgovarajte s njima na način koji mogu da razumiju.
Primjer: Umjesto da kažete “Ništa nije u redu”, možete reći: “Mama je danas malo tužna, ali to nije tvoja krivica. Biće sve u redu.”
3. Uvijek uključite djecu u pozitivne aktivnosti
Zajedničke aktivnosti mogu pomoći i vama i djetetu da se opustite i povežete. Tako se sve teške situacije i loše emocije lakše podnose.
Primjer: Uključite dijete u pripremu jednostavnog obroka, sređivanje bašte ili zajedničko crtanje, dekupaž… To ne samo da pruža distrakciju, već i jača vašu vezu, uz smirivanje tenzije i umanjenje stresa.
4. Potražite podršku i brinite o sebi: Nećete moći da pomognete ni djeci ako niste dobro
Briga o sopstvenom mentalnom zdravlju nije sebičluk, već neophodna za dobrobit cijele porodice. Razmislite o razgovoru s terapeutom ili pridruživanju grupi za podršku ako ne možete da se izborite sa nagomilanim stresom zbog neke situacije ili anksioznošću.
Primjer: Ako primijetite da ste konstantno razdražljivi, to može biti znak da vam je potrebna pomoć. Nije sramota već odgovornost potražiti stručnu pomoć, posebno kada imate djecu, prenosi Telegraf.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu