Vlada Republike Srpske tražiće način da obezbijedi distributivni ili otkupni centar za poljoprivredne proizvode iz srbačke opštine te šireg područja Lijevča polja, precizirao je ministar Pašalić tokom razgovora sa poljoprivrednicima u Kukuljama, jednom od najvećih lijevčanskih sela.
-Evidentan je problem plaSmana, na šta poljoprivrednici opravdano ukazuju godinama. Otkupni odnosno distributivni centar je prvi korak koji će zadovoljiti potrebe poljoprivrednika i utemeljiti dobru praksu koju zahtijeva tržište naglasio je ministar Pašalić, rekavši da je zadovoljan sektorom povrtarstva u Srpcu te da rješenje na kojima insistiraju proizvođači ne treba odlagati nego u što kraćem roku pristupi njegovoj realizaciji.

Da bi imali standardizovan nastup na tržištu, potrebno je da roba bude adekvatno upakovana i označena. To je moguće riješiti upravo u okviru otkupnih i distributivnih centara – rekao je ministar Pašalić za Srpskainfo.
Ohrabrujuće je, kazao je on, jer imamo sve više mladih proizvođača opredijeljenih za život i rad u selu. Oni primarno uvode nove tehnologije u svoju proizvodnju, što naravno uključuje i plasman u skladu sa novim standardima.
Poljoprivredni proizvođač iz Kukulja Radojica Vidović, koji se godinama bavi ratarskom i povrtarskom proizvodnjom, rekao je da se u ovom selu 60 odsto poljoprivrednika bavi povrtarstvom, ali da su suočeni sa problemom skladištenja proizvoda.
– Nama je neophodna podrška institucija Republike Srpske, upravo u smislu izgradnje otkupnog centra sa većim skladištem, hladnjačom i drugim uslovima čuvanja, sortiranja, pakovanja i plasmana. Ovako smo prinuđeni robu davati po bagatelnim cijenama, uglavnom na pijacama u regionu koje ne mogu zadovoljiti naše potrebe – rekao je Vidović, inače predsjednik Mjesne zajednice Kukulje.
On je najavio da će tokom jula biti registrovano Udruženje poljoprivrednih proizvođača opštine Srbac, koje će u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede te Ministarstvom finansija Republike Srpske tražiti konkretna i efikasna rješenja za navedene probleme. Primarni zadatak, kazao je Vidović, biće formiranje otkupnog centra.

Šansu za bolju perspektivu otvaranjem otkupnih centar vide i lijevčanski malinari.
Jedan od njih, Dragiša Knežević iz srbačkog sela Ilićani smatra da će siguran otkup i garantovane cijene bitno uticati na povećanje proizvodnje.
Knežević, se petu godinu bavi malinarstvom na površini od dva hektara.
– Posljednjih nekoliko godina bilo je problema sa niskom otkupnom cenom i gotovo da nisam imao nikakvu zaradu, a ove godine očekujem da će to biti mnogo bolje – rekao je Knežević, koji posjeduje skladišni prostor i hladnjaču za otkup šumskih plodova i proizvoda izgrađenu po savremenim propisima.
Ministar Boris Pašalić kaže da se u posljednje tri godine stanje u malinarstvu Srpske popravlja jer su otkupne cijene dostigle tri KM. On je kazao da Republika Srpska proizvodi šest puta više maline od potreba RS.

– Svi proizvođači maline mogu da računaju na podršku resornog ministarstva za kapitalne investicije, opremu, mehanizaciju i podizanje novog zasada – rekao je Pašalić.
Inače, na području srbačke opštine postoji 25 proizvođača maline organizovanih putem udruženja “Rubus organika”.
Pomoć Ministarstva finansija
Ministar finansija Republike Srpske Zora Vidović koja je u Srpcu boravila zajedno sa ministrom Borisom Pašalićem, naglasila je tokom razgovora sa poljoprivrednicima da je Vlada Republike Srpske izradila garantni program za pomoć privrednicima u obezbjeđivanju novca za likvidnost i nabavku novih tehnologija.
Dobar rod pšenice
Žetva pšenice počela je u Lijevče polju. Resorni ministar Boris Pašalić kaže da prvi podaci pokazuju da su prinosi solidni.
– Rod pšenice se u prosjeku kreće od 5,5 do sedam tona po hektaru, a ječma, čija je žetva okončana, sedam tona – kazao je Pašalić.
Da za sada sve ide na ruku ratarima, ističe i predsjednik Saveza poljoprivrednih proizvođača RS Stojan Marinković.
– Ukoliko ne bude kiše, možemo očekivati zavidne prinose i zadovoljavajući kvalitet koji bi pekarima omogućio kvalitetnu sirovinu – navodi Marinković.
Dodaje da još nema nagovještaja o visini otkupne cijene ali da očekuju da ona bude formirana u rasponu od 0,32 do 0,35 KM po kilogramu.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu