Banjaluka

Zaboravili na narodne heroje: Kako danas izgleda Partizansko groblje (FOTO)

Usljed neodržavanja nalazi se u veoma lošem stanju, zapušteno i zaraslo u travu. Ovo piše kada u pretraživaču na internetu ukucate Partizansko groblje Banjaluka. I nije ništa slagano.

partizansko groblje u Banjaluci
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Ko god je posjetio ovo groblje, koje se nalazi u sklopu groblja u Pobrđu, vidio je tužnu sliku nebrige o narodnim herojima.

Partizansko groblje je ustanovljeno poslije Drugog svjetskog rata, tačnije 1963. godine. U grobnici su sahranjeni borci NOR Banjaluke i okoline. Na izlizanim pločama u spomen kompleksu jedva se razaznaju imena poginulih. A u kompleksu njih 506. Među njima Mina Delić, Nenad Bundalo, Rajko Zgonjanin, Branko Morača, Sead Kapetanović, Nihad Bećirević, Brane Šinik, Vaso Kukrika, Mirko Marić, Božo Sladojević, Ivica David…

Na nadgrobnim pločama ispisano je 18 imena narodnih heroja. Tu je ime Rade Vranješević. Poginula 1944. godine kao član Biroa Okružnog komiteta KPJ za Bosansku krajinu. Danas je po njoj nazvan Dom za nezbrinutu djecu Banjaluka. U vrijeme desanta na Drvar nalazila u Okružnom komitetu SKOJ za Drvar. Ujutru 25. maja 1944. godine, na njen 26. rođendan, uhvatili su je njemački padobranci. Sprovedena je u logor na groblju. Poslije osmočasovnog mučenja pokušala je da pobjegne, ali je u bjekstvu ubijena. Poslije oslobođenja, njeni posmrtni ostaci su preneseni i sahranjeni na Partizanskom spomen-groblju u Banjaluci. Godine 1951. proglašena je za narodnog heroja Jugoslavije.

partizansko groblje BL
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
partizansko groblje BL
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
partizansko groblje BL
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
partizansko groblje BL
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Među sahranjenima je Ante Jakić, nastradao 1942. godine. Prije Drugog svjetskog rata je bio bravar, a učesnik Narodnooslobodilačke borbe od 1941. godine. Poginuo je u sukobu sa četnicima na planini Čemernici, zajedno s Karlom Rojcem. Poslije oslobođenja, njegovi posmrtni ostaci su preneseni i sahranjeni na Partizansko spomen-groblje u Banjaluci. Ukazom predsjednika Federativne Narodne Republike Jugoslavije, Josipa Broza Tita, u julu 1953. godine proglašen je za narodnog heroja.

Ploču sa svojim imenom na groblju ima i Franjo Kluz, koji je uz Rudija Čajaveca bio jedan od pionira ratnog vazduhoplovstva. Poginuo je u septembra 1944. godine, kada je oboren od neprijateljske protivavionske artiljerije. Četiri godine kasnije proglašen je za narodnog heroja.

Pročitajte još

Rade Ličina je poginuo u februaru 1942. godine. Pod njegovom komandom izvedeno je mnogo uspješnih akcija. Istorijski podaci kažu da je poginuo kada je sa vodom krenuo u juriš na ustaške bunkere. Ustaše su mitraljezima pobili cijeli vod.

Na ovom groblju sahranjen je i narodni heroj Nikola Bokan, Drago Lang, Vahida Maglajlić, Ivica Mažar, Josip Mažar Šoša, Danko Mitrov, Esad Midžić, Branko Popović, Karlo Rojc, Milorad Umjenović, Kasim Hadžić, Rudi Čajavec, Ranko Šipka…

U banjalučkom SUBNOR kažu za Srpskainfo da je groblje obnovljeno 2007. godine novcem Gradskog odbora SUBNOR. Tada je očišćen i prefarban Centralni spomenik, potporni zid, popravljene stepenice i plato oko spomenika… Sada im je prioritet uređenje kamenih spomenika i slova na njima, uređenje oko njih, kao i ulaza.

– Gradski odbor SUBNOR ove godine planirao je novac za sanaciju i napravićemo akciju čišćenja sa svojim aktivistima – poručuju.

Dodaju kako im veliki problem predstavlja košenje trave i neurednost, jer „nadležni iz Gradskog groblja ne čiste smeće sa dijela koje koristi za svoje potrebe“.

– U julu 2002. zaključili smo ugovor sa Gradskim grobljem.  Tim ugovorom ustupili smo slobodno zemljište bez naknade Gradskom groblju, uz obavezu da održavaju i uređuju Partizansko groblje – rečeno je iz gradskog odbora SUBNOR.

A na licu mjesta nimalo lijepa slika. Neočišćene staze od snijega, polomljene grane, pojedine klupe polomljene. Oko groblja nije uređeno šiblje.

Sanacija spomenika

Spomenik na Partizanskom groblju ove godine mogao bi da bude saniran u dogovoru sa SUBNOR. To je rečeno iz Gradske uprave.

– Prvo će se obići spomenik, nakon čega će biti ocijenjeno koji su radovi prioritetni. Napraviće se projekat sanacije prve faze i plan je da to bude završeno do kraja godine. U narednoj godini biće planiran i nastavak sanacije – rečeno je za Srpskainfo iz Grada.

Dodaju kako je u ovom momentu potrebno uraditi procjenu novca koji će biti potrebno uložiti u sanaciju.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu