Ekrani oduzimaju privatno, odnosno slobodno vrijeme koje bi ljudi, umjesto da provode družeći se uživo, šetajući u prirodi ili radeći nešto korisnije, mogli da iskoriste drugačije, ali ga provode zatvoreni između četiri zida, zadubljeni u sadržaj na telefonu. Slična situacija često se dešava i tokom radnog vremena, posebno kod onih koji rade od kuće, gdje im konstantne notifikacije, pozivi, poruke i pregledanje objava na društvenim mrežama kradu vrijeme koje bi trebalo da posvete poslu.
Jedno od mogućih rješenja moglo bi biti da se telefon ostavi po strani, dalje od sebe, kako bi se zaposleni lakše fokusirali na rad. U teoriji to zvuči dobro, ali pitanje je šta bi se dogodilo u praksi – da li bismo vrijeme koje trošimo na telefonu zaista iskoristili za duži fokus na posao ako on nije kraj nas?
Malo istraživanje koje je obuhvatilo samo 22 osobe (uglavnom žene starosti između 22 i 31 godine), objavljeno u naučnom časopisu Frontiers, pokazalo je da prokrastinacija, odnosno odugovlačenje s poslom, više nije problem samo jednog uređaja – telefona. Kako je objasnio Maksi Hajtmajer sa Londonske škole ekonomije, problem zapravo leži u našim navikama i rutinama koje smo stekli korišćenjem različitih uređaja.
Dakle, ako smo navikli da stalno prekidamo posao i odlažemo obaveze zbog telefona, njegovo uklanjanje ne znači da ćemo se potpuno posvetiti radu – već ćemo pronaći drugi način ili uređaj kako bismo nastavili da skrećemo pažnju sa zadataka.
Učesnici istraživanja proveli su dva dana radeći sami u sobi sa odličnom zvučnom izolacijom, koristeći uređaje koje inače koriste, bez menjanja podešavanja notifikacija na telefonima. Jedna grupa držala je telefone na svom stolu, dok ih je druga ostavila na udaljenom stolu, van domašaja ruke. Osobe iz druge grupe zaista su manje koristile telefone, ali su se umjesto toga okrenule laptopovima, provodeći vrijeme na njima slično onome što bi inače radili na telefonima.
Dakle, nije sam uređaj ključni problem – problem je u tome što su ljudi navikli da stalno prekidaju ono što rade zbog obaveštenja i sadržaja na ekranima, bilo da se radi o telefonu ili računaru. Razlog zbog kojeg nam je sadržaj na telefonu toliko primamljiv je jasan, objašnjava Hajtmajer – velike kompanije kreiraju taj sadržaj s namerom da profitiraju od našeg neuspjeha da odolimo iskušenju da ga konzumiramo, piše Ubrzanje.rs..
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu