Ova praksa postaje sve popularnija, ali se postavlja pitanje koliko su prava kupaca zaštićena u ovom segmentu tržišta. Na papiru, evropski propisi garantuju potrošačima ista prava kao i prilikom kupovine novih proizvoda, ali stvarnost često pokazuje drugačiju sliku. Da bi provjerili da li se ovi propisi sprovode, Evropska komisija i organi za zaštitu potrošača iz 25 zemalja EU, Islanda i Norveške pokrenuli su sveobuhvatnu inspekciju.
Tokom pregleda 356 onlajn trgovaca koji prodaju polovnu robu, otkriveno je da više od polovine njih, tačnije 52 odsto, ne poštuje evropske zakone o zaštiti potrošača. Jedan od najvećih problema je nedostatak informacija – čak 40 odsto trgovaca nije jasno naznačilo kupcima svoje pravo da odustanu od kupovine, odnosno mogućnost povrata proizvoda u roku od 14 dana bez dodatnih troškova i objašnjenja.
Još alarmantnije informacije se odnose na garancije i prava potrošača u slučaju reklamacija. Skoro 45 odsto ispitanih trgovaca nije transparentno informisalo kupce o svom pravu na povraćaj neispravne robe, dok 57 odsto nije poštovalo minimalnu jednogodišnju zakonsku garanciju za polovne proizvode.

Čak lažu da prodaju
Takođe, 34 odsto onlajn trgovaca koristilo je ekološke tvrdnje u marketinške svrhe, ali bez ikakvih stvarnih dokaza – 20 odsto takvih tvrdnji je bilo neosnovano, dok je 28 odsto ocijenjeno kao obmanjujuće ili nepoštene prakse.
Evropska komisija kaže da je zaštita potrošača i pružanje jasnih informacija o trajnosti i popravljivosti proizvoda prioritet. Zbog nepravilnosti, čak 185 trgovaca je upućeno na dalju istragu, ali se još ne zna kakve će sankcije uslijediti.
S druge strane, popularnost prodavnica rabljene odjeće u Hrvatskoj je u stalnom porastu, a takva prodajna mjesta niču širom zemlje. Odjeća u polovnih prodavnicama najčešće dolazi iz zemalja Evropske unije, poput Njemačke, Holandije i Švajcarske, a veliki dio robe prolazi kroz distributivne centre u Slovačkoj. U zavisnosti od sezone, zimska odjeća stiže iz skandinavskih zemalja, dok ljetna uglavnom dolazi iz Italije.
Doći će do vrtoglave vrijednosti
Iako su prodavnice polovne odjeće sve popularnije, pitanje prava potrošača u ovom segmentu gotovo je potpuno zanemareno. Prema najnovijem izvještaju ThreadUp-a, onlajn platforme specijalizovane za prodaju polovne odjeće, predviđa se da će globalno tržište polovne odjeće dostići vrijednost od 350 milijardi dolara do 2027. godine, navodi Business Insider.
Zanimljivo je da su nekada kvalitetnu odjeću sve češće poklanjali prodavnicama polovne robe, a danas sve više vole da je preprodaju kako bi zaradili.
Generacija Z je značajno promijenila način na koji društvo gleda na kupovinu polovnih odjeće, čineći kupovinu iz druge ruke dijelom popularne kulture. Dok su milenijalci u mladosti preferirali uniformne modne trendove i novu odjeću, pripadnici generacije Z naglašavaju autentičnost i održivost.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu