Nakon što su naučnici sa Univerziteta u Sidneju još 2915. godine otkrili da hobotnice mogu da stresu ili odbace mulj sa svojih tijela kao način da im se to odmakne, kao i da koriste mlazove vode da bi se pokrenule ili za odbacivanje objekata dalje od sebe.
Biolog Peter Godfri-Smit nedavno se vratio u vode u kojima su stručnajci sa Univerziteta proučavali ta morska stvorenja kako bi posmatrao mnogo nasilnije ponašanje ženki koje su bacale školjke i druge predmete direktno na druge hobotnice.
On je sa svojim timom u zalivu Džervis bej u na jugu Australije posmatrao hobotnice kako lansiraju objekte i sediment na udaljenost od nekoliko dužina tijela, prenosi Grik riporter.
Ustanovili su da su ženke „gađale“ mužjake predmetima kada su se osjećale uznemireno.
Naučnici su imali priliku da vide kako ženka, kada nametljivi mužjak uđe u njihov prostor, sakupljaju projektile kao što su školjke ili mulj i drži ih pipcima pre nego što ih uz pomoć vodenog mlaza baci na “prestupnika”.
Iako su istraživači već bili svedoci da glavonošci koriste takvu tehniku bacanja u pravljenju jazbina, ovo je prvi put da je to dokumentirano kao dio ciljanog napada na drugu hobotnicu.
Hobotnice su poznate kao veoma inteligentne i često menjaju boju u skladu sa okruženjem kako bi se odbranile.
Pored toga, poznato je da pojedini primjerci te vrste, kao što su one u akvarijumu u Tampa beju slikaju, što se smatra načinom da se oslobode svakodnevnog stresa od života sa drugim hobotnicama, navodi Grik riporter.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu