Društvo

Zapošljavanje u Bijeljini: Podsticaji za razvoj privrede

Vlada Republike Srpske izdvojila je ove godine 15 miliona KM za projekat zapošljavanja i samozapošljavanja u Srpskoj, a dio ovog novca biće iskorišten i za zapošljavanje nezaposlenih iz bijeljinske regije.

Zapošljavanje u Bijeljini: Podsticaji za razvoj privrede
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Posredstvom Filijale, koja pokriva grad Bijeljina i opštine Ugljevik i Lopare, evidentirano je 13.537 nezaposlenih osoba koje aktivno traže posao, kao i 11.597 koja su na ovoj evidenciji zbog ostvarivanje nekih drugih prava. Na javni poziv koji je bio otvoren do kraja maja prijavilo se 338 osoba.

Projekat sadrži šest programa, a obuhvata subvencionisanje poslodavaca koji pri zapošljavanju daju prioritet djeci poginulih boraca, te zapošljavanje žena žrtava porodičnog nasilja i oko 900 pripravnika sa visokom stručnom spremom. Program podrške zapošljavanju u privredi podsticajima u visini isplaćenih poreza i doprinosa izazvao je veliko interesovanje.

Direktor Zavoda za zapošljavanje RS, Filijale Bijeljina Siniša Kajmaković rekao je da poslodavci mogu ostvariti pravo na ovaj novac samo ako su imali uredno poslovanje i zapošljavali nove radnike.

Imajući u vidu da poslodavac mora za doprinose da izdvoji značajan novac, ovaj vid podsticaja im znatno olakšava poslovanje. Naš cilj je da unaprijedimo privredni ambijent i obezbjedimo što više radnih mjesta – kaže Kajmaković.

Jedan od značajnijih programa je finansiranje za zapošljavanja i samozapošljavanja djece poginulih boraca, demobilisanih boraca, te  ratnih – vojnih invalida pod simboličnim nazivom “Zajedno do posla”. Ovim programom vrijednosti milion KM, poslodavcima će biti doznačen novac za isplatu doprinosa ukoliko budu zapošljavali navedene kategorije, pod uslovom da se radi o aktivnim tražiocima posla.

– Planirano je da poslodavac dobije 4.000 KM, i to 2.600 po sklapanju ugovora, a 1.400 KM nakon jednogodišnjeg perioda u kojem su dužni da tu osobu zaposle – pojasnio je Kajmaković.

Treći program, kojim je predviđena pomoć od 500.000 KM, odnosi se na zapošljavanje u privredi – počev od privatnog  sektora do javnih preduzeća. Njim su obuhvaćene tri kategorije nezaposlenih lica – žene žrtve  porodičnog nasilja, žene iz ruralnih sredina i osobe kojima nedostaju do tri godine radnog staža za penziju.

Mirzeta Tomljanović, aktivistkinja Fondacije “Lara” iz Bijeljine, kaže da se za pomoć ovoj nevladinoj organizaciji obraćaju uglavnom nezaposlene i žene sa nižim stepenom obrazovanja. Ona naglašava da će prioritet imati žene iz ruralnih zajednica, žene iz izbjegličkih i povratničkih naselja, starosti od 30 do 35 godina, ali to neće biti ograničavajući faktor.

– Ekonomsko osnaživanje žena koje su pretrpele nasilje u porodici, jedna je od ključnih obaveza svakog društva. Do sada je prepoznavanje te obaveze najčešće bio na nevladinim organizacijama, što je nedovoljno. Rješavanje ovakvih problema je obaveza svim nivoima vlasti i državnim strukturama – kaže Tomljanovićeva. (S.R.Mrkonjić)

Program za pripravnike

Zavod za zapošljavanje RS provodi i program zapošljavanja pripravnika sa visokom stručnom spremom, za koji će biti izdvojeno šest miliona KM.  Programom je obuhvaćeno oko 900 pripravnika, od čega je 142 dece poginulih boraca. Zapošljavanje pripravnika iz kategorije porodica poginulih boraca po korisniku se finansira sa 9.552 KM. Ove godine biće proveden i program podrške zapošljavanju Roma.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu