Hronika

Zaraćeni klanovi nikada ne spavaju: Nastavlja se krvavi rat kriminalnih grupa, do sada stradalo više od 50 osoba (FOTO)

Hici kojima je Vojin Stupar, pripadnik kavačkog klana ranjen u Crnoj Gori, a za koje je tvrdio da ih je sam ispalio, i oni kojima je izrešetan navodni saradnik kavačkog klana Jovan Vujotić (27) na Cetinju, mogli bi označiti nastavak surovog rata kavačkog i škaljarskog klana, uprkos tome što se smatralo da su brojnim ubistvima, hapšenjima i bjekstvima, te dvije grupe obezglavljene.

Zaraćeni klanovi nikada ne spavaju: Nastavlja se krvavi rat kriminalnih grupa, do sada stradalo više od 50 osoba (FOTO)
FOTO: RAS KOMBO

Zet opasnog “kavčanina”

U subotu 24. juna u prijepodnevnim časovima prijavljeno je kako je nadomak tunela Vrmac u Crnoj Gori pronađen ranjeni muškarac koji traži pomoć. Kada su policajci izašli na lice mjesta, utvrdili su da se radi o Vojinu Stuparu, visokorangiranom kavčaninu za kog se sumnja da djeluje i u okviru vračarske kriminalne grupe iz Beograda, bliskoj kavčanima u Crnoj Gori. Stupar je transportovan u Opštu bolnicu (OB) Kotor na ukazivanje doktorske pomoći, a očekuje se da policija u narednom periodu utvrdi kako je došlo do ranjavanja.

Stupar je inače zet Igora Božovića koji važi za jednog od vođa kavačkog klana, a javnosti je poznat zbog optužbi da je na njega pucao Jovan Vukotić, sada pokojni vođa škaljarskog klana, zbog čega je Vukotića svojevremeno Srbija izručila Crnoj Gori.

Vukotić je u međuvremenu oslobođen tih optužbi. Hapšen je u novembru prošle godine u Kotoru po međunarodnoj potjernici raspisanoj od strane NCB Interpol Beograd, a na osnovu koje se potraživao radi obezbjeđenja njegovog prisustva u krivičnom postupku koji se vodi protiv njega u Srbiji zbog krivičnog djela kriminalno udruživanje i krivičnog djela teško ubistvo putem pomaganja.

Stupar je bio dio i kriminalne grupe vračarci iz Beograda, koja je sarađivala sa kavačkim klanom.

Rafal na Cetinju

Nepunih 10 dana kasnije došlo je do još jedne pucnjave u Crnoj Gori u kojoj su učestvovala bezbjednosno interesantne osobe, kada je upucan Jovan Vujotić (27) koji se dovodi u vezu sa kavačkom grupom.

On je transportovan u Klinički centar, a policija je na Obzovici pronašla zapaljeno vozilo “reno klio” koje je izvršilac ili više izvršilaca, koristio tokom napada na Vujovića. U vozilu je nađena i automatska puška, Vujotić se, prema posljednjim informacijama, nalazi u stabilnom zdravstvenom stanju.

Imajući u vidu da je riječ o dvije mafijaške pucnjave u kojoj su ranjene osobe koje su od ranije poznate policiji po krivičnim djelima, stiče se utisak da kriminalne grupe iz Crne Gore sa svojim saradnicima iz Srbije ulaze u novu rundu krvavog rata koji je od nestanka kokaina u Valensiji do danas odnio na desetine života, uprkos brojnim udarcima koje su oba klana pretrpjela.

Skaj ugušio rat

Nakon što je početkom 2021. godine i zvanično onemogućen pritstup sajtu aplikacije sa šifrovanu komunikaciju Skaj, otvorena je Pandorina kutija iz koje su počeli da izlaze nevjerovatni detalji o načinu funkcionisanja kriminalnih grupa širom svijeta. Podaci koje su evropske policije i FBI uspjeli da izvuku sa Skaja doveli su do opsežnih policijskih akcija u kojima su hapšeni najopasniji kriminalci svijeta. Te akcije nisu poštedjele ni Srbiju ni Crnu Goru u kojima godinama bukti krvavi rat škaljarskog i kavačkog klana (i njihovih saradnika). Naime, veći broj bezbjednosno interesantnih osoba koje su se služile Skajom na komunikaciju o ubistvima, otmicama i drugim teškim krivičnim djelima, završila su iza rešetaka.

FOTO: MUP SRBIJE
FOTO: MUP SRBIJE

Kriminalna grupa Veljka Belivuka i Marka Miljkovića, pojedini pripadnici škaljarskog i kavačkog klana privođeni u Srbiji i Crnoj Gori, pojedini članovi vračarskog klana, grupa okupljena oko Darka Šarića, zajedno sa Pljevljakom, neki su od zvučnijih imena za srpsku javnost protiv kojih će se povesti sudski postupci. Među njima su, doduše u znatno manjem broju, našli policijski činovnici koji su im pomagali i saučestvovali u izvršenjima nekih od ovih djela. Riječ je mahom o nižim policijskim službenicima u Srbiji i nešto višim u Crnoj Gori. Ipak, ko je iz političkog miljea žmurio kada su se ovi klanovi formirali, da li su pojedini politički funkcioneri koristili Skaj i zbog čega, ostalo je i dalje nejasno u većoj mjeri.

Zahvaljujući otključavanju Skaj aplikacije, na radaru srpskog Tužilaštva za organizovani kriminal našla se i kriminalna grupa koja sarađuje sa kavačkim klanom. Riječ je o vračarcima, grupi koja se tereti za najteža krivična djela, a čiji vođa, Nikola Džoni Vušević, i dalje izmiče pravdi. Ipak, privedeno je više pripadnika ove grupe, a istraga se vodi protiv njih 38.

Ubistvo vođe škaljarskog klana

Paralelno sa hapšenjima nakon pada Skaj aplikacije, dogodilo se i ubistvo koje bi umnogome moglo da promijeni dosadašnji tok ratovanja između dvije izvorno crnogorske kriminalne grupe. Naime, u Istanbulu je septembra 2022. godine ubijen Jovan Jovica Vukotić koji je u javnosti godinama označavan kao apsolutni vođa škaljarskog klana, likvidiran je naočigled supruge i djeteta u automobilu kojim je navodno upravljao Vukotićev čovjek od povjerenja.

 Jovan Vukotić sjedi, ruke drži na bradi
FOTO: FOTO: FACEBOOK/DRUŠTVENE MREŽE

Svjetlo sumnje odmah je palo, razumije se, na pripadnike kavačke kriminalne grupe, što se hapšenjem u Turskoj i pokazalo kao tačno. Vukotića su kavčani i kriminalci koje su angažovali u Turskoj, ubili dok je sjedao u automobilu sa porodicom i to tako što su njegovom vozilu prišli na motoru i otvorili vatru. Više osoba je uhapšeno, postupak je i dalje u toku pred sudom u Turskoj.

Hapšenje policajaca

Padom aplikacije za kriptovanu komunikaciju Skaj došlo se i do dokaza koji su pojedine policijske službenike smjestili iza rešetaka zbog pomaganja kriminalnim grupama. Ruku na srce, čini se da, makar kada je riječ o Srbiji, istrage zasnovane na Skaj prepiskama za sada uspješno obilaze zvučna imena iz političkih krugova i vrha policije, dok je u Crnoj Gori situacija nešto drugačija.

Priveden je službenik Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB) Petar Lazović zbog sumnje da je stvorio kriminalnu organizaciju koja je radila za kavački klan, a zajedno sa njim na radaru svojih kolega našao se i Ljubo Milović, službenik za kog se sumnja da posjeduje višemilionske iznose na svojim računima stečenih od trogivne narkoticima i izvršenjem drugih teških krivičnih djela. Koliko je odnos policajaca i kavčana bio blizak možda najbolje oslikavaju njihove zajedničke fotografije na kojima poziraju zajedno, zagrljeni sa Radojem Zvicerom, Veljkom Belivukom, Markom Miljkovićem.

Pročitajte još

Sa druge strane, u Srbiji su privedeni službenica BIA Dušica Jovanović zajedno sa svojim suprugom Danielom Jovanović, inače zaposlenom u MUP Srbija, koji su organizovali prenos miliona na račun kavačkog klana, a koji su stečeni prodajom kokaina. Takođe, priveden je i osuđen bivši zamjenik načelnika Službe za borbu protiv organizovanog krimiala Goran Papić koji se teretio da je intervenisao da se Marku Miljkoviću vrati blindirano vozilo koje mu je policija oduzela, a nakon toga osumnjičen je da štitio izvijesnog N. K. koji je bio član kirminalne grupe, da ne bi bio uhapšen. Pored Papića na toj optužnici se našao i starješina SBPOK Branislav Pandur.

Bivši inspektor SBPOK Božidar Stolić osuđen je u julu prošle godine na dvije godine zatvora zbog zloupotrebe položaja. Osumnjičen je da je za 500 evra odavao službene informacije klanu Veljka Belivuka, preko Filipa Golubovića, a nakon velikog hapšenja kada je razbijen klan, nastavio da odaje informacije i preko pomenutog posrednika poručio Radoju Zviceru da se “Mare i Velja dobro drže” i da nisu ništa priznali.

Velja Nevolja i Marko Miljković
FOTO: TV PINK/SCREENSHOT

Takođe, odmah nakon hapšenja Belivukovog klana, privedena su i dvojica inspektora SBPOK, osumnjičenih za pomaganje grupi – Predrag Lajić, načelnik Odjeljenja za droge SBPOK i Bojan Vasiljevski, inspektor i v. d. šefa Odjeljenja za droge, piše Nova.

Međutim, ništa od ovoga, po svemu sudeći, nije bilo dovoljno da se uguši rat klanova koji je godinama iza odnio na desetine žrtava među kojima su, pored kriminalaca, advokat, slučajne žrtve, članovi porodica bezbjednosno interesantnih osoba, itd. Uprkos brojnim udarcima koje su pretrpjele, zapaljeni automobil i automatska puška u njemu koji su nađeni nakon pucnjave na Cetinju u kojoj je ranjen Vujotić, nesumnjivo ukazuju na to da se ovom sukobu kraj ni ne nazire, posebno imajući u vidu zainteresovanost obje strane za cvjetajuće tržište kokaina.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu