U finalu takmičenja, koje je danas završeno u Banjaluci, njihova aplikacija „Starlight“ osvojila je najviše glasova žirija, a kao nagradu njih troje će otputovati na studijsko putovanje i prestižnu NDC IT konferenciju u portugalski grad Porto.
A nakon što su odgledali svih 15 prezentacija srednjoškolaca iz Srpske, Srbije i Crne Gore, koji su se takmičili u regionalnom finalu ovogodišnjeg „App izazova“, žiri je odlučio da na isti način nagradi i još dva tima takmičara, tim Gimnaziije Banjaluka za aplikaciju “KuMe” i tim Elektrotehničke škole “Vaso Aligrudić ” iz Podgorice za aplikaciju “MojRed”.
Specijalna nagrada za inovativnost „Snaga inovacije Igor Osmokrović“, ove godine je dodijeljena drugom timu iz Elektrotehničke škole “Vaso Aligrudić ” iz Podgorice, za aplikaciju „Đe si, istoriju ponesi!“, a dobitnici su nagrađeni pametnim telefonima.
Organizatori ističu da su i ove godine ostali zadivljeni idejama i rješenjima koje su im kroz ovo takmičenje predstavili srednjoškolci iz regiona.
– Takmičenje u izradi aplikacija za mobilne telefone je jedan od načina da se promoviše timski rad, kreativnost, inovativnost i daje priliku mladim ljudima da se okušaju u takmičenju i provjere neke svoje sposobnosti prije nego se opredijele za dalji životni put. Ponosni smo što ovo takmičenje ima regionalni karakter i omogućava mladim ljudima da se, pored profesionalnog izazova, upoznaju i druže. Zahvaljujem svima koji su učestvovali i želim im dalji uspjeh u karijeri i životu – rekao je nakon takmičenja generalni direktor kompanije m:te BiH Marko Lopičić.

Ovu vrstu takmičenja Telekom Srbija je pokrenuo još prije devet godina, a u posljednje tri godine izazov je prerastao u regionalni događaj i obuhvatio brojne škole. Ove godine, odziv takmičara je, kažu organizatori, zaista veliki.
U cjelokupnom takmičenju na regionalnom nivou učestvovali su učenici iz 75 škola, 47 iz Srbije, 15 iz Bosne i Hercegovine i 13 iz Crne Gore.
Generalni direktor Telekoma Srbija Predrag Ćulibrk ističe da je u vrijeme kada je takmičenje počelo, izvoz IT sektora u Srbiji bio manje od 300 miliona evra, dok je prošle godine iznosio 1,4 milijardi evra.
– To je najbrže rastući sektor u Srbiji, gdje je godišnji rast 25 odsto. Tako da smatramo da je zaista IT nešto što je budućnost čitavog regiona, jer je to sektor gdje nisu potrebna prevelika infrastrukturna ili bilo kakva druga ulaganja. Dovoljno je samo motivisati i ohrabriti mlade ljude na ovim prostorima da se bave time, a ovde zaista žive veliki talenti i treba ih samo kvalitetno usmjeriti. Misija Telekoma Srbije je upravo to, da i kroz ovaj i druge projekte, motivišemo i ohrabrimo mlade ljude da svoje ideje pretoče u nešto što je korisno i da kreiraju svoju budućnost, koja je definitivno u IT sektoru – kaže Ćulibrk.

Istovremeno, Vladimir Lučić, izvršni direktor m:tel-a Crna Gora i koordinator za internet i multimediju Telekom Srbija grupe, prisjetio se da je kao mladi inženjer i programer morao da ide u inostranstvo da bi svoje znanje unovčio, dok mladi danas to ne moraju.
– Duboko sam uvjeren da su aplikacije način na koji mladi ljudi mogu da zarade, a da ostanu u svojim državama. I to je neka naša ideja, da ih ohrabrimo da kreativno razmišljaju. Da li će neko da koristi vašu aplikaciju i servis zavisi isključivo od vaše kreativnosti, a svako ima jednaku šansu da je postavi na Google Play ili App Store – kaže Lučić.
Vođa pobjedničkog tima Vuk Marković, učenik trećeg razreda niške gimnazije, ističe da je rad na aplikaciji bio naporan, ali da se isplatio.
– Radili smo zaista dugo, jer nam je cilj bio da imamo nešto baš inovativno i evo uspjeli smo i oduševljeni smo. U timu je bilo nas troje, programer, dizajner i marketing menadžer – rekao je Marković, koji je i učenik odjeljenja za talentovane matematičare Gimnazije Svetozar Cvetković, a čiji učenici svake godine učestvuju u ovom takmičenju.
Za učesnike takmičenja je organizovano i predavanje Nikole Obradovića, osnivača i direktora kompanije “NO SOLUTIONS”. Srednjoškolci su od ovog predavača imali priliku da čuju iskustva iz realizovanih projekata koji se tiču razvoja mobilnih aplikacija i da saznaju više informacija o tome kako se snaći u IT svijetu i postići maksimum u našim uslovima.
Kako je najavljeno na ovom događaju, već krajem 2020. godine biće pokrenut novi, četvrti po redu ciklus takmičenja, za koji svake godine raste broj zainteresovanih srednjoškolaca u sve tri zemlje, što najbolje govori o potrebi i važnosti ulaganja u mlade talentovane ljude.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu