Možda niste znali, ali dlačice u nosu su dio prirodnog odbrambenog sistema organizma. One pomažu da se štetni alergeni i strane čestice zadrže prije nego što dospiju u disajne puteve, čime se smanjuje rizik od infekcija i iritacija.
Ipak, mnogi smatraju da su neestetske, naročito kada su duže i vidljive, pa žele da ih uklone.
Međutim, glavno pitanje je – da li je uklanjanje dlačica iz nosa bezbjedno? Ako već želite da ih skratite, da postoji način da to uradite bez rizika? Odgovore na ova pitanja daje dermatolog dr Sapna Kamalani.
Da li je uklanjanje dlačica iz nosa bezbjedno?
Dlačice u nosu djeluju kao filter i sprečavaju da prašina i alergeni uđu u nosnu šupljinu, objašnjava dr Kamalani.
– One su prva linija odbrane od stranih čestica, koje bi inače mogle da dospiju u disajne puteve i izazovu probleme. Kada ih uklonimo, povećava se mogućnost da alergeni i iritansi lakše prođu kroz nos i dospiju u pluća, što može da poveća rizik od respiratornih problema, uključujući i astmu – dodaje doktorka.
Pored toga, nosna šupljina sadrži i mikroskopske dlačice zvane treplje ili cilije. One, u kombinaciji sa sluzi, pomažu u hvatanju i izbacivanju štetnih čestica i mikroorganizama iz disajnog sistema.
Zanimljivo je da je jedno istraživanje objavljeno u časopisu International Archives of Allergy and Immunology, koje je uključilo 233 pacijenta sa alergijskim rinitisom, pokazalo da su ljudi sa malo ili bez dlačica u nosu imali veću stopu astme (44,7 odsto) u poređenju sa onima koji su imali umjerenu količinu dlačica (26,2 odsto) ili gustu dlakavost u nosu (16,7 odsto). Zaključak istraživača je da manje dlačica u nosu može da poveća rizik od astme.
Osim toga, uklanjanje dlačica može da dovede do drugih problema, poput uraslih dlačica, iritacija, pa čak i povećanog rizika od infekcija.
Kako bezbjedno skratiti dlačice u nosu?
Dr Kamalani savjetuje da se dlačice iz nosa ne čupaju pincetom niti uklanjaju voskom. Umjesto toga, ako smatrate da ih je potrebno skratiti, bolja opcija su:
Makazice sa zaobljenim vrhovima
Trimer za dlačice u nosu
Lasersko uklanjanje (ali samo kod stručnjaka, jer postoji rizik od oštećenja sluzokože)
Kako održavati higijenu nosa?
Održavanje higijene nosa je važno ne samo za prohodan disajni sistem, već i za opšte zdravlje. Evo nekoliko korisnih savjeta:
Ispirajte nos fiziološkim rastvorom kako biste uklonili alergene, prašinu i sluz.
Pijte dovoljno vode (najmanje osam čaša dnevno) kako biste spriječili isušivanje sluzokože.
Koristite ovlaživač vazduha u suvim klimatizovanim uslovima kako biste spriječili zapušenost nosa.
Izbegavajte iritanse poput duvanskog dima, jakih parfema i hemikalija.
Povremeno se inhalirajte kako biste oslobodili disajne puteve.
Redovno perite ruke kako biste smanjili rizik od bakterijskih i virusnih infekcija.
Ne koristite previše kapi za nos, jer mogu da izazovu zavisnost i dodatne probleme.
Ako ste skloni alergijama, držite prozore zatvorenim tokom sezone polena i koristite prečišćivač vazduha.
Održavajte prostor čistim kako biste smanjili izloženost prašini, buđi i alergenima.
– Dlačice u nosu imaju važnu zaštitnu funkciju i ne bi trebalo da ih potpuno uklanjate. Ako vam baš smeta njihov izgled, bolje je da ih samo malo skratite, umjesto da ih čupate ili potpuno eliminišete. Na taj način ćete zadržati prirodnu zaštitu disajnih puteva, a istovremeno se osjećati uredno i njegovano. Ako imate bilo kakve nedoumice, najbolje je da se posavjetujete sa ljekarom – savjetuje dr Kamalani, prenosi Kurir.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu