Banjaluka

Zbog korone sve više djece bez roditeljskog staranja: U Domu „Rada Vranješević“ REKORDAN BROJ MALIŠANA

Pandemija prouzrokovana virusom korona znatno je povećala broj mališana smještenih u Domu za djecu bez roditeljskog staranja “Rada Vranješević“ i otežala rad vaspitačima, jer su određene grupe korisnika preventivno morali da smjeste u izolaciju.

Zbog korone sve više djece bez roditeljskog staranja: U Domu „Rada Vranješević“ REKORDAN BROJ MALIŠANA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Rekao je ovo za Srpskainfo direktor Doma Vladimir Kajkut i dodao da je dovoljno da se jedan mališan zarazi ili ima simptome virusa korona odmah se i ostali korisnici moraju smjestiti u izolaciju.

– U posljednje gotovo dvije godine izrazito je povećan broj djece u našoj ustanovi, i trenutno je 99 mališana. Međutim, prema najnovijim podacima u Dom bi trebalo biti smješteno još šestoro djece, što će biti više od 100 korisnika, a što ranije nije bio slučaj. Na svu sreću imamo veliko dvorište i uspjeli smo organizovati aktivnosti na otvorenom – pojasnio je Kajkut.

Istako je kako je Dom za nezbrinutu decu u saradnji sa Ministarstvom rada i socijalne zaštite i predstavnicima Centra za socijalni rad donio plan transformacije za narednih pet godina.

– Ideja je da Dom “Rada Vranješević” bude resorsni centar socijalne zaštite za cijelu Republiku Srpsku, što podrazumijeva uvođenje novih usluga socijalne zaštite, novih aktivnosti i planova za budući rad – rekao je Kajkut.

Dodao je da u prvom kvaratlu naredne godine planiraju otvoriti dnevni centar, za šta je odobren novac od Ministarstva, koji će biti namjenjen za djecu sa poteškoćama u razvoju.

– Riječ je o ustanovi koja će biti posebno opremljena za ovu svrhu, gdje će roditelji moći dovesti djecu na dnevni, poludnevni boravak ili noćenje. Stvorićemo i mogućnost da naši defektolozi i zdravstveni radnici vode potpunu brigu za ovu kategoriju djece. Nastojaćemo da ovo bude jedna kvalitetna usluga, koju za sada imaju samo nevladine organizacije, jer trenutnono u našem gradu ne postoji ustanova koja se zvanično bavi ovakvim vidom rada sa djecom – rekao je Kajkut.

FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA

Djeca i mladi do 26 godina moći će da borave u centru. Brojni donatori će podržati ovaj projekat u opremanju senzorne sobe, koja bi se koristila kao vid terapije za djecu sa poteškoćama u razvoju, a koja će biti smeštena u novim prostorijama.

Istakao je da su planirali uvesti novu uslugu, ukoliko grad Banjaluka dodjeli nekoliko stanova Domu, gdje će mladi koji završe boravak u njihovim ustanovama po završetku srednje škole ili fakulteta moći do godinu dana boraviti. Vaspitači će i dalje nastaviti raditi sa njima po tačno propisanom programu, odnosno poluintenzivnim nadzorom.

Dodao je da će mladi na ovaj način dobiti priliku da se nauče brinuti o sebi, kao i sve životne aktivnosti koje im predstoje u budućnosti.

– Mi smo se obratili Gradu i aplicirali da dobijemo jednu stambenu jedinicu koju bi iskoristili za tu namjenu, međutim još uvek nismo dobili pozitivan odgovor. Nadam se da ćemo ove dvije ustanove otvoriti kroz par mjeseci, kako bi u nekom doglednom periodu zaokružili priču o našem radu, i kako bi Dom postao resurni centar socijalne zaštite za cijelu Republiku Srpsku – kazao je Kajkut.

Istakao je da je ideja i prije nego što su počeli raditi na planu transformacije Doma bila da oforme grupu za djecu sa društveno neprihvatljivim ponašanjem, i trenutno u ovoj grupi boravi osam korisnika.

S njima vaspitači rade 24 časa dnevno, a proces funkcioniše na način da postoji poseban sistem bodovanja, odnosno djeca kroz rad, kao vid socijalizacije skupljaju bodove za povratak u redovne grupe.

Pročitajte još

Nakon toga je otvorena grupa osamostaljivanja mladih, odnosno završni razredi srednjih škola i fakulteta, koji treba da napuste Dom za godinu dana.

Oni imaju poseban budžet i zajedno sa vaspitačima, imaju svoje sekcije gdje se uče životnim vještinama kao što je npr. nabavka hrane i slično.

– U skolpu naše ustanove otvorili smo i Majčinski dom. Ova usluga je namjenjena kako trudnicama tako i majkama sa bebama koje se nađu u stanju socijalne potrebe. U prethodnih pet godina primili smo oko deset korisnica, a dešavalo se da majke dođu u drugom stanju i kada se porode borave u Domu jedan period. Nama je od najvećeg interesa bilo da te majke ostanu sa bebama, odnosno da ne napuštaju svoju djecu – rekao je Kajkut.

 Otvoren je i vrtić u sklopu Doma koji je namjenjen za mališane iz lokalne zajednice i za decu  iz Doma koja su vrtićkog uzrasta, kao vid socijalizacije i inkluzije u društvenu zajednicu.

Trenutno imaju osmoro djece iz Doma koja pohađaju vrtić i 40 dece iz Banjaluke, ali očekuju da se broj mališana u ovoj predškolskoj ustanovi  u narednom periodu poveća, jer je ukupan kapacitet 80 mjesta.

Pre godinu dana otvoreno je prihvatilište namjenjeno djeci koja su žrtve porodičnog nasilja kao i djeci koja su zatečena u prosjačenju ili kojoj je neophodan hitan smještaj.

To je slučaj kada ekipa iz Centra za socijalni rad ima potrebu da hitno smjesti dijete bez dokumentacije, odnosno rješenja o smještaju na kraći period od par dana, dok Centar ne odluči da li se dijete vraća u biološku porodicu ili ostaje u Domu na duži period ili ide u hraniteljstvo.

Ovaj prostor opremljen je sa smještajnim kapacitetom za šestoro djece.

– Otvorili smo uslugu savjetovališta koja je zamišljena kao vid prevencije, kako ne bi došlo do izdvajanja djece iz biološke porodice. Radimo u saradnji sa Centrom za socijalni rad gde naši terapeuti idu na teren i daju tretmane savjetovanja porodicama koje su u riziku od izdvajanja, odnosno ukoliko saznamo da postoje problemi u porodici mi sa njima radimo i razgovaramo kako ne bi došlo do izdvajanja djece u ustanovu – rekao je Kajkut.

Brojni donatori žele poklonima obradovati mališane

U predstojećim praznicima brojni donator nastoje obradovati mališane iz Doma paketićima i poklonima kako bi im izmamili osmjeh na lice i upotpunili prazničnu atmosferu. – Javljaju se nam se brojna i fiziča i pravna lica, kao i naši stalni donatori koji su tu za nas svake godine za nikoljdanske praznike i Novu godinu. Ove godine smo planirali dekorisati prostor novogodišnjim ukrasima i motivima gdje ćemo podijeliti paketiće mališanima. Djecu posebno raduje što će bajkeri na motorima doći u dvorište Doma prerušeni u Deda Mrazove i uručiti im poklone. Ovaj događaj realizovali smo i prošle godine i želimo da nastavimo, kako bi to postala jedna lijepa tradicija – rekao je Kajkut.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu