Društvo

"Zbog korone završe na DIJALIZI" Dr Terzić o uticaju opasnog virusa na funkciju bubrega

U epidemiji infekcije izazvane virusom korona dokazano je da dolazi i do oštećenja bubrega. Ono je direktna posljedica dejstva virusa, a osim toga, do poremećaja u funkciji ovih organa dolazi i zbog gubitka tečnosti, koji se javlja kod pacijenata u intenzivnoj njezi, kao i zbog primjene različitih antibiotika i drugih lijekova koji mogu da imaju toksično dejstvo na bubrege.

"Zbog korone završe na DIJALIZI" Dr Terzić o uticaju opasnog virusa na funkciju bubrega
FOTO: ĐORĐE KOJADINOVIC/RAS SRBIJA

U toku liječenja kovida, može da dođe i do razvoja bakterijske superinfekcije i sepse koja povećava rizik od razvoja problema sa radom ovih vitalnih organa.

Dr Brankica Terzić, nefrolog Vojnomedicinske akademije, kaže za Novosti da je dosadašnjim istraživanjima dokazano da su osobe starijeg životnog doba, sa prisutnim komorbiditetima kao što su hipertenzija, dijabetes melitus, gojaznost, srčana insuficijencija i hronična opstruktivna bolest pluća, podložnije razvoju akutnog bubrežnog oštećenja usljed kovida:

– Da li će akutno oštećenje bubrega koje se javlja kod oboljelih od kovida da bude prolazno ili trajno, zavisi od stepena oštećenja i gubitka funkcionalnih dijelova bubrega, kao i od prethodnih oboljenja bubrega koje je pacijent eventualno imao prije infekcije virusom korona. Nije rijetkost da tokom liječenja kovida dođe do tolikog oštećenja bubrega da to zahtijeva započinjanje nekog od modaliteta dijaliznog liječenja koje može da bude privremeno, do oporavka bubrežne fukcije. U nekim slučajevima pacijenti mogu i nakon izlječenja od kovida da ostanu doživotno na hemodijalizi. To su svakako pacijenti koji su i ranije imali smanjenu funkciju bubrega i kontrolisali su se kod nefrologa kaže ona.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu