Zdravlje

Zdravlje u čaši: Ovaj napitak odlično je oružje protiv toksina i gojaznosti

Zaboravljeno u sjenci grčkog jogurta i kefira, kiselo mlijeko tiho pravi veliki povratak – i to s razlogom.

mlijeko
FOTO: ÖMER TAHA ÇETIN/ANADOLIJA

Ovaj tradicionalni mliječni napitak, dobijen fermentacijom nepasterizovanog mlijeka, prava je mala bomba korisnih sastojaka. Zahvaljujući mliječnoj i sirćetnoj kiselini, etil alkoholu i ugljen-dioksidu, kiselo mlijeko ima specifičan osvježavajući ukus koji razbuđuje organizam.

U 100 grama ovog napitka ima samo oko 50 kalorija, ali zato obiluje vitaminima A, D, K i B kompleksa, kao i mineralima poput magnezijuma, kalijuma i kalcijuma. Plus – ima nizak glikemijski indeks, što ga čini idealnim za dijabetičare i sve koji paze na liniju.

Ono što ga izdvaja? Kiselo mlijeko djeluje kao prirodni probiotik – popravlja stanje u crijevima, podstiče varenje i obnavlja crijevnu sluzokožu. Neki stručnjaci ga nazivaju „usisivačem“ crijeva, jer bukvalno čisti sistem iznutra, a uz to i ubrzava sagorijevanje masti! Zvuči kao san za sve koji su na dijeti.

Takođe, poznato je po tome da jača imunitet – zahvaljujući dobrim bakterijama koje unosi u organizam. Redovno ispijanje kiselog mlijeka može smanjiti rizik od zatvora, poboljšati lučenje digestivnih sokova i pomoći cjelokupnom zdravlju probave.

Kada ne treba piti kiselo mlijeko? Iako se smatra bezbjednim, ne preporučuje se bebama mlađim od 10 mjeseci, prenosi Naj žena.

Osobe sa intolerancijom na laktozu mogu ga konzumirati bez bojazni, jer fermentacijom većina laktoze nestaje. Ipak, pretjerivanje može izazvati gasove ili nelagodu, posebno kod onih koji ga ne konzumiraju redovno.

Dakle, ako ste ga zaboravili – vrijeme je da ga vratite na sto. Jer možda baš kiselo mlijeko bude vaše najjače oružje protiv toksina, gojaznosti i oslabljenog imuniteta!

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu