Svijet

“Žele da izbrišu žene iz društva” Iran razmatra oštriji zakon o nošenju hidžaba, ako ga ne poštuju prijeti 10 godina zatvora

Prema strožjim zakonima koji čekaju odobrenje vlasti u Iranu, ženama prijeti kazna do 10 godina zatvora ako nastave prkositi zakonu o obaveznom hidžabu u zemlji, a čak bi i firme koje uslužuju žene bez hidžaba mogle biti ugašene.

Hidžab
FOTO: JAGADEESH NV/EPA

Strožiji kodeks oblačenja, koji prema stručnjacima UN predstavlja “rodni aparthejd”, dolazi godinu dana nakon smrti Mahse Amini (22), koja je bila pritvorena zbog navodnog pogrešnog nošenja marame. Njena smrt, nakon što ju je navodno pretukla policija, dovela je do najvećeg talasa nemira godinama u Iranu.

Dužina zatvorskih kazni sadržanih u nacrtu zakona bila je uporediva sa onima za teška krivična djela kao što su ubistvo i trgovina drogom, rekao je iranski advokat za ljudska prava Hossein Raeesi.

Nacrt zakona o hidžabu detaljno opisuje kazne uključujući više od 60 udaraca bičem, teške novčane kazne i zatvorske kazne. Također upozorava preduzeća na zatvaranje i druge ozbiljne posljedice ako se utvrdi da pružaju usluge ženama s “nepravilnim kodeksom oblačenja”.

– Sa novim zakonom, vlada nama ženama govori da ćemo ići u zatvor do 10 godina ako ne nosimo hidžab. Šta dalje? Smrtna kazna za kršenje novog zakona o hidžabu -rekla je za Guardian novinarka imena Elnas.

Pročitajte još

Nacrt zakona prati obnovljeno patroliranje “moralne policije” i proširuje “rodnu segregaciju” na univerzitetima, bolnicama, parkovima i radnim mjestima. To predstavlja očigledan pokušaj da se žene i djevojke potisnu u potpunu pokornost, rekla je grupa eksperata koje je imenovalo Vijeće za ljudska prava UN.

Studentkinja Farah je za Guardian rekla da je njena zemlja preuzela model talibana kako bi ženama polako zabranjivala pristup javnim mjestima.

– Žele da izbrišu žene iz društva – rekla je ona.

Organizacija Aktivisti za ljudska prava u Iranu (HRA) saopštila je da novi zakon razmatra iransko vijeće staratelja, moćno tijelo koje provjerava zakone i nadgleda izbore. Sastoji se od 12 ljudi, a na čelu je nedavno ponovo izabrani 97-godišnji klerik Ahmad Jannati, koji predsjedava od 1988. godine.

Ovo tijelo je zaduženo da preispita odredbe zakona i osigura njegovo usklađivanje sa islamskim pravom. Nakon usvajanja, zakon bi se vratio u parlament i mogao bi stupiti na snagu već u oktobru, saopštila je HRA.

Iranske vlasti ulažu velika sredstva u pametne kamere koje koriste tehnologiju za prepoznavanje lica, tvrde

Aktivisti za sigurnost i ženska prava tvrde da iranske vlasti ulažu velika sredstva u kamere koje koriste tehnologiju za prepoznavanje lica koje su također sposobne slati upozorenja kada otkriju veći broj ljudi koji se okuplja na jednom mjestu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu