Banjaluka

„ZELENI GRAD“ U PROBLEMIMA Strani konsultanti zapeli na ustavnom poretku

Banjaluka neće do kraja godine dobiti Nacrt Akcionog plana “Zeleni grad”, dokumenta koji bi trebao da planira održivi razvoj grada, identifikuje izvore zagađenja, te da predloži rješenja tih problema, kako je to ranije najavljivano.

„ZELENI GRAD“ U PROBLEMIMA Strani konsultanti zapeli na ustavnom poretku
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Taj dokumenat bi možda  mogao biti završen tek dogodine, na proljeće.

Gradonačelnik Igor Radojičić je rekao da se ovaj akcioni plan priprema u saradnji s konsultantima, koje je angažovala Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD). Naveo je da se došlo do završne stepenice u uzradi tog dokumenta, ali da su upravo tu isplivali brojni problemi.

Tim konsultanata je nedavno predstavio svoj Nacrt konačnog izvještaja ovog akcionog plana na koji smo mi imali izuzetno mnogo primjedbi, od uvodnih poglavlja pa dalje – rekao je Radojičić.

Objasnio je da se radi o stranim konsultantima, koji izgleda nisu shvatili na koji način je organizovana BiH.

– Nisu uspjeli čak „ubosti“ ni unutrašnju ustavnu strukturu ni nadležnosti, odnosno šta ko treba da radi. Prvo je tu bio problem, izgleda da je unutrašnja stuktura BIH komplikovana, odnosno bilo im je teško odrediti  šta je država, šta su entiteti, kantoni, grad i slično. Takođe nije bilo jasno odakle su uzimali određene podatke, jer su imali zaključaka kod kojih se postavlja pitanje kako su dobili te podatke,  a odnosilo se na teme od  vode do tla i saobraćaja i tako dalje – precizirao je on.

Naveo je da su im zbog toga vratili na doradu Nacrt akcionog plana zeleni grad.

– Kada ćemo dobiti nazad novu prerađenu verziju u ovom momentu, ne znam. Plan je bio da do kraja ove godine on bude završen ali je ova verzija, koja nam je predložena, imala puno nedostataka i mi smo je vratili konsultantima na doradu. U svakom slučaju, očekujem da u toku proljeća iduće godine ili bude završen akcioni plan ili ćemo se morati zahvaliti konsultantima – zaključio  je Radojičić.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Izrada ovog dokumenta traje već više od godinu, a rad konsultanata se finansira kroz grant EBRD,  u iznosu od oko 300.000 evra.

“Zeleni grad” je jedan od četiri ključna strateška cilja koja je aktuelna administracija odredila kao pravce u kojima bi se trebao razvijati grad na Vrbasu. U tom dokumentu bi trebalo da se nalazi preko 50 pojedinačnih aktivnosti, od nastavka gradnje saobraćajne infrastrukture do biciklističkih i pješačkih staza, zelenih površina i slično.

„Zeleni grad“ je jedna vrsta neformalnog saveza gradova i opština širom svijeta, koji imaju isti cilj smanjenje štetnih uticaja na životnu sredinu tako što će smanjiti količinu otpada, proširiti reciklažu, proširiti otvorene zelene prostore i trgove radi bolje iskorištenosti zemljišta i ekonomične izgradnje stambenih blokova, te pružiti podršku lokalnim privrednicima i preduzetnicima kroz podsticaje za djelatnosti koje ne ugrožavaju životnu sredinu ili koje promovišu njenu zaštitu.

Rezultati

Gradonačelnik Igor Radojičić je predsjedavao sastankom Partnerstva za razvoj, radnog tijela koji je vezan za provođenje Strategije razvoja grada.

– Na ovom sastanku je razgovarano o dosadašnjoj implementaciji Strategije i planovima za 2020. i dalje. Jako puno projekata je planirano koji previđaju ulaganje od oko 50 miliona KM u svim oblastima – od dva nova mosta na Vrbasu, niza saobraćajnica, 3 kružne raskrsnice, 600 novih mjesta u vrtićima, te besplatne zdravstvene pregede za građane – naveo je Radojičić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu