Prođe 30 godina, a Sijekovčani su i danas žrtve.
Nekad lijepo, nekad bogato socijalističko selo na Savi, danas dotrajava među ruševinama. Sa pogledom na Evropsku uniju.
Mnogi Sijekovčani i danas zavise – od milosti. I 26. marta 1992. godine molili su za milost naoružane, za zločin spremne komšije: one iz prijeka, iz današnje EU, i one domaće, iz susjednog sokaka. Milosti nije bilo. Spasili su se samo oni muškarci i dječaci koji su uspjeli da umaknu.
Danas, 30 godina nakon masakra, potomci žrtava prelaze preko onog istog mosta na Savi, preko kojeg su u martu 1992. u selo nahrupili paravojnici HOS-a. Da, da onog HOS-a kojem je i danas zaštitni znak ustaški pozdrav „Za dom spremni“.
Potomci žrtava danas prelaze preko tog istog mosta, ali u suprotnom pravcu. Idu da u Hrvatskoj i EU traže posao, nadajući se normalnom životu. Kojeg u domovini, ili otadžbini, nema. Ili ga ima, ali samo za odabrane, za one koji su u milosti moćnika.
Možda se potomci žrtava zapošljavaju kod gazda koji su potomci zločinaca. Ne bi to bio ni prvi ni posljednji paradoks takozvane tranzicione pravde. Koja se temelji na milosti jačeg.
Oni koji su ostali u Sijekovcu popili su otkaze u Rafineriji Brod. Uglavnom. Samo su rijetki sačuvali posao u ovoj staroj firmi, hraniteljki Sijekovca, koja je, već odavno, vlasništvo velike ruske kompanije.
Pa, eto, sudbina mnogih Sijekovčana zavisi od milosti ruskih oligarha. Ili od komšija iz prijeka?
Ili od vlastodržaca i vlasnika Republike Srpske? Ima i toga.
Djevojka sa invaliditetom iz Sijekovca bila je petogodišnja djevojčica kad su joj ubili oca, a majku maltretirali i prijetili joj da će je silovati, ubiti, masakrirati… Nakon svega smogla je snage da se izbori za samostalnost i stekne fakultetsku diplomu.
Ali je posao, pravi posao, dobila tek lani, milošću premijera Srpske, koji se lično „zauzeo za nju“.
Predsjednik Mjesne zajednice Sijekovac kaže da ovo selo više ništa ne može spasiti. Da je kasno. Možda i nije. Za pravdu nikad nije kasno. Za pravu pravdu, koja se ne temelji na milostinji.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu