Iz našeg ugla

Zlostavljanje pravde

Da je domaće pravosuđe mekano kada se radi o izvršiocima teških krivičnih djela pokazao je i nedavni primjer kada je na zahtjev optuženog za teško ubistvo banjalučkog privrednika Slaviše Krunića odgođen glavni pretres.

Zlostavljanje pravde
FOTO: RAS KOMBO

U sudnicu su došli svi pozvani svjedoci, pravni zastupnik oštećene porodice, tužilac, advokati, ali ne i advokat prvooptuženog Benedija Đukanovića. Optuženi je, naime, u posljednji trenutak obavijestio sud da je izabrao novog advokata.

I gle čuda, nije optuženi to učinio mjesec dana prije početka suđenja ili u nekom drugom razumnom roku, već posljednji radni dan uoči početka glavnog pretresa, odnosno suđenja.

Zakon je u ovakvim situacijama jasan, pa kaže da optuženi mora imati branioca u sudnici. Međutim to što je sve izgledalo kao najava igranke, koja će najvjerovatnije obilježiti cijeli tok suđenja, za sada nikoga nije briga. Neće ni biti briga, jer niko neće odgovarati zbog bilo kakvog propusta, a posebno što ga aminuju nakaradni zakoni.

Nije ovo jedini primjer na kojem su optuženi za teška krivična djela uspjeli poniziti i sud i sudije.

Nedavno su to uradili i bivši inspektori, kojima se u ponovljenom postupku sudilo za organizovani kriminal i neovlaštenu prodaju narkotika u Banjaluci.

Mjesecima je sud udovoljavao jednom od optuženih zbog njegovog rada u inostranstvu, istovremeno trpeći salve uvreda od istog optuženog.

Nisu rijetki ni primjeri kada se, udovoljavajući zahtjevima optuženog, postupak svjesno odvede u zastaru.

I to je, naravno, urađeno u skladu sa zakonom i niko nije pozvan na odgovornost, ni postupajući tužilac u predmetu, niti sudija.

Igranke u sudnicama u BiH traju od reforme pravosuđa i nemaju namjeru prestati.

Istovremeno, oni koji posijeku par metara drva ili ne plate račune za režije osjetiće svu moć sistema, bez bilo kakve mogućnosti zastare.

Zatvorska kazna u ekspresnom roku izrečena je ocu čija je krivica bila što je usjekao par metara drva kako bi ogrijao višečlanu porodicu tokom zimskih dana.

Naravno, u ovom slučaju koji se dogodio u Federaciji BiH, a mogao je i bilo gdje u BiH, jer su aršini isti, nije bilo odgađanja ročišta, nije bilo zastare postupka ili sličnog.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu