Banjaluka

"Zovite nas kada vam VODA UĐE U KUĆU" Uzaludni pozivi mještana banjalučkog naselja za pomoć (FOTO)

Nas samo helikopter odavde može izbaviti kada voda nabuja, pričaju mještani Zalužana koje je za vikend, inače rječica Dragočajka, odsjekla od svijeta.

Poplavljena ulica u banjalučkom naselju Zalužani
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Od straha, gore im je bilo što nadležne službe nisu izašle da vide šta se dešava, uprkos njihovim pozivima.

Kiša koja je proteklog vikenda padala na području Banjaluke stvorila je ozbiljne probleme mještanima ogranka Ulice Nenada Kostića u Zalužanima. Ranijih godina plavila je dvorišta, ali je u subotu uveče ušla u garaže, došla do balkona.

– Prije, kada se potok izlije, voda je dolazila do ograde. Za vikend je došla do balkona, mogli smo da zaplivamo. Dvije kuće preko mostića i potoka su bukvalno bile odsječene, ljudi nisu mogli nigdje. Zvali smo Civilnu zaštitu, rekoše nam “kolege su na terenu”, i to je to. Pitali su nas je li nam voda ušla u kuću i podrume. Rekli smo da nije, a oni nama da zovemo kada uđe!? Pa, to je i smiješno i žalosno. Jer, šta se treba desiti da bi neko reagovao – kaže za Srpskainfo mještanka Milica Zeković.

“Niko nije izašao na teren”

Koliko brzo je voda izašla iz korita svjedoči to što je, kako nam priča, u tri otišla po dijete koje je bilo kod bake, u kući preko mosta. Sat i po kasnije više se nije moglo preći. Neki, zbog poplavljenog puta, nisu mogli da se vrate kući, pa su ostali kod rodbine da spavaju, nadajući se da će voda brzo da se povuče.

– Niko nije izašao na teren, da vide kako nam je ovdje. Kao da nam ne vjeruju šta se dešava. Ljetos, zbog suše, nismo imali problem. Ali i ljeti, kada pada kiša, teško nama – priča Milica.

Zaluzani bujucni potok
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
Zaluzani bujucni potok
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
Zaluzani bujucni potok
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
Zaluzani bujucni potok
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Iz Grada Banjaluka je rečeno da su dežurne službe Odsjeka za poslove civilne zaštite i Profesionalne teritorijalno vatrogasno-spasilačke jedinice, Odjeljenja za komunalne poslove i Odjeljenja za inspekcijske poslove i komunalnu policiju, noć između subote i nedjelje provele na terenu, i to na više lokacija, između ostalih na području mjesnih zajednica Dragočaj, Mišin Han i Donja Piskavica.

– Tom prilikom potvrđeno je da je stanje u Banjaluci, po pitanju bujičnih voda, stabilno, a dežurne gradske službe su i dalje na raspolaganju stanovništvu u svim mjesnim zajednicama – rečeno je u nedjelju.

Pročitajte još

Potočić kao Vrbas

Ove riječi zasmetale su Mirjani Zeković koja u ovoj ulici živi 17 godina i kaže da je, čim padnu jače kiše, stanje uvijek isto.

– Jeste to potok, ali kada nabuja, to je kao Vrbas. Da ste samo mogli da čujete to hučanje. Kažu, to je bujični potok, pa niko da dođe da pogleda, a stvarno je strašno. Zašto niko ne dođe da vidi kako nam je – pita ona.

U njenom dvorištu bila je poplavljena garaža, do pola su točkovi automobila bili pod vodom. Da se nekome nešto desi, kaže, nigdje ne mogu da mrdnu.

– Rješenje je jednostavno, samo treba produbiti korito potoka, da se očisti. Na Dragočajki su nešto radili, ali ovdje nisu. Bilo je najkritičnije 2014. godine i sada za vikend – priča ona za Srpskainfo.

Bager čisti korito rječice Dragočajka
FOTO: SRPSKAINFO

A dok se voda povuče, prođu sati. Dok se to ne desi, niko se ne usuđuje prelaziti preko, jer se ne zna šta je unutra, šta je voda nanijela. Ovaj put, voda je ostavila granje, smeće, lišće, odnijela dio nasutog makadamskog puta. Nekoliko njih u nedjelju je očistilo ono što je voda ostavila na obali. U jednom dijelu bila je veća količina stakla.

– Sljedeći put kada se izlije, a Civilnu zaštitu pozovemo i oni ne izađu na teren, zvaćemo policiju, nemamo šta drugo. Imam 70 godina, nije mi svejedno da gledam vodu u dvorištu. Nije duboka, ali je ružan osjećaj da ne možeš izaći iz kuće – priča Mirjana i poručuje kako ih samo helikopter može izvući kada voda oko njihovih kuća nabuja.

Mještani pričaju da su zvali nadležne i pitali da dođe bager i iskopa korito, ali da se to nije desilo. Mada su spremni da finansijski učestvuju, ako treba.

– Ovdje kao da niko ne zna za nas. Najavljuju ponovo kišu, a nama ne preostaje ništa nego da molimo Boga da ne pada. Da bar neko hoće da dođe, da nađu rješenje, ali niko ništa. Potreban je bager, par sati rada i to je to, ali ko će to obezbijediti – pita Milica.

Inače, njihova ulica je duga oko 500 metara i jedini je makadamski dio u Ulici Nenada Kostića. Kada je snijeg, mještani često automobile ostavljaju na asfaltu, pa onda idu pješke. Pričaju da su se nekoliko puta obraćali gradonačelniku, Gradskoj upravi, i vlasti i opoziciji, ali niko ništa nije preduzeo.

Za uređenje vodotoka 600.000 KM

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković poručio je da je situacija stabilna i pod kontrolom kada je riječ o bujičnim vodotokovima i da nema opasnosti za stanovništvo, domaćinstva, kao ni nasipe. Poručio je kako je odreagovano na vrijeme, kao i da je 600.000 KM uloženo u uređenje i čišćenje svih vodotoka na području grada.

– Došlo je do izlijevanja potoka Prjekuša na ulice, ali ne i blizu domaćinstava. Voda je išla prema tri domaćinstva, ali i tu smo odreagovali na vrijeme – poručio je Stanivuković u nedjelju.

Dodao je kako su analizirana kritična mjesta, a to su Piskavica, Mišin Han i Dragočaj.

– Nije tačna informacija da se kanali i vodotokovi na području grada nisu čistili. Uzimajući u obzir padavine, Grad je odreagovao ozbiljno i na vrijeme – rekao je on.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije