Listovi i cvjetovi divlje ljubičice posjeduju blage i blagotvorne osobine. Fitokemikalije prisutne u ovoj biljci pomažu u otklanjanju zagušenja u grudima tako što razblažuju sluzokožu i olakšavaju iskašljavanje.
Cvjetovi su bogati vitaminom C i drugim jedinjenjima koja doprinose smanjenju upale pluća, olakšavaju disanje i ublažavaju suv kašalj, zbog čega se preporučuje astmatičarima jer olakšava disanje.
Sadrži i značajne količine rutina (citrusni flavonoidni glikozid) i salicilne kiseline koje djeluju slično kao aspirin i korisne su u ublažavanju bolove i upale, što ovu biljku čini korisnom za liječenje simptoma gripa. To je poznati dijaforetik (podstiče znojenje), koji može da pomogne u snižavanju temperature.
Osim što se kaže da mirisom liječi ranjeno srce, slatka ljubičica je dobra i za zdravlje srca zbog viskog sadržaja bioflavonoida rutina. Pokazalo se da ovo jedinjenje pomaže u cirkulaciji krvi i jača i povećava fleksibilnost krvnih sudova. Istraživanja takođe pokazuju da rutin može pomoći u sprečavanju stvaranja krvnih ugrušaka, smanjujući tako šanse za srčani i moždani udar.
Alkaloidi koji se nalaze u ljubičici opuštaju krvne sudove što pomaže u smanjenju krvnog pritiska – što je još jedan dobro poznati faktor koji doprinosi srčanim oboljenjima.
Salicilna kiselina djeluje i kao lijek protiv bolova i antiinflamatorno, slično aktivnom sastojku u aspirinu. Ovo pomaže u smanjenju bolne upale zglobova i efikasno protiv reumatskog bola.
Stari Grci su bili opsjednuti ljubičicama. Nosili su krune od ljubičica da bi ublažili glavobolju, izliječili nesanicu, poboljšali san i spokoj, i podstakli prijatne snove.
Tradicionalne upotrebe ove biljke su bile mnoge, poznate i kao “olakšavanje srca”, za nju se govorilo da “teši i jača srce” i često se prepisivala za emocionalne uznemirenosti.
Njegova najpoznatija upotreba bila je kao sirup za kašalj, sa ranim evropskim receptima koji opisuju kako se lijek protiv kašlja pravi od cvetova. Takođe se koristio kao laksativ za bebe i sedativ, preneo je Indigo Herbs.
Čaj, tinktura i med od ljubičice
Slatki čaj od ljubičice: Koristite 1-2 kašičice listova na jednu šolju ključale vode. Ostavite 10 minuta, a zatim procijedite.
Tinktura: Tradicionalno se uzima 2-3 ml 2-3 puta dnevno, ili prema uputstvima ljekara.
Med: Dvije šolje cvjetova ljubičice pomiješajte s jednom šoljom meda, pa dobro izmiksajte. Potom dodajte sok od jednog limuna i sve dobro promiješajte, sipajte u staklenu teglu i odložite u frižider.
Uzimajte dvaput dnevno po jednu kašičicu.
Ovaj med odličan je za jačanje imunog sistema, kao i u slučajevima prehlade, gripa i svih vrsta infekcija.
Uz sve ovo, ljubičicu možete jednostvno da operete i poslužite uz poslastice, najbolje ide uz bijelu čokoladu. A možete i da je dodate salati, na primjer onoj sa rukolom, običnom zelenom salatom i šakom nekom koštunjavog voća, uz maslinovo ulje i balsamiko sirće, piše B92.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu