Banjaluka

ŽRTVE POLITIČKIH IGRANKI I Grad Banjaluka i Ministarstvo prosvjete ignorišu probleme gimnazijalaca (FOTO)

Dani prolaze, problemi u banjalučkoj Gimnaziji se gomilaju, a rješenja još nema. Iako su učenici pratili nastavu u hladnim učionicama, iako kroz trule prozore duva vetar, a kanalizacione cevi strše nad glavama učenika u svlačionicama, ovu školu svi zaobilaze.

ŽRTVE POLITIČKIH IGRANKI I Grad Banjaluka i Ministarstvo prosvjete ignorišu probleme gimnazijalaca (FOTO)
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Nema konkretnih koraka ni iz Grada Banjaluke, ali ni iz Ministarstva prosvjete. Istina, cijene karata i gradski prevoz jesu bitni, ali đaci i njihovi problemi bi trebali da budu prioritet.

Formalno pravno, za stanje u Gimnaziji, kao i u zgradi bilo koje druge javne srednje škole, odgovorna je lokalna zajednica. Dakle, grad Banjaluka bi trebalo da o zdanju Gimnazije vodi računa kao o svojoj kući.

U školi bez grijanja
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Da aktuelna, kao ni prethodne gradske vlasti, nije baš previše angažovana u ovom domaćinskom poslu, svjedoči i činjenica da budući gimnazijalci nastavu pohađaju u zgradi staroj 50 godina, u kojoj nikad nisu promijenjeni prozori niti obnovljene instalacije.

Aktuelni gradonačelnik Banjaluke Draško Stanovuković, koji se u svakog prilici i na sva usta hvali kako je završio Gizmanziju u Banjaluci, javno je priznao da od početka mandata nije nijednom posetio svoju bivšu školu.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Nisam bio u Gimnaziji od početka mandata i vjerujem da stanje nije mnogo bolje nego u vrijeme kada sam ja pohađao ovu školu – rekao je kratko Stanivuković, koji se inače rado pojavljuje i još radije slika na svim mogućim destinacijama u gradu.

Gradonačelnik Stanivuković je ekipi Srpskainfo naširoko objašnjavao procedure u vezi sa rješavanjem problema u Gimnaziji, ali za sada nema konkretnih pomaka.

Pročitajte još

Direktorka Gimnazije Vita Malešević kaže da problemi nisu od juče i da je situacija trenutno takva da nisu moguća brza, a kvalitetna rešenja.

– Oko 200.000 KM, koliko dobijamo godišnje za održavanje, nije dovoljno, a poseban je problem što nigdje ne možemo naći kvalitetne majstore. I tako se problemi sa slabim grejanjem, dotrajalim instalacijama i katastrofalnom stolarijom vuku još iz rata – kaže Maleševićeva.

Objašnjava da je škola prije nekoliko godina napravila izuzetno kvalitetan elaborat za poboljšanje energetske efikasnosti, koji podrazumijeva i zamjenu stolarije, ali da na kraju Gimnazija nije prošla na tenderu za te projekte.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Kad smo kasnije dobili 150.000 KM od Ministarstva prosvjete RS, planirali smo da nabavimo prozore. Naprosto nismo znali da će nam se ovo desiti sa cijevima i instalacijama – kaže Vita Malešević.

Pošto je stanje takvo da u Gimnaziji, sve su prilike, da “curi” na sve strane i da je samo pitanje dana šta će sljedeće otkazati, rukovodstvo škole je naručilo predračun za sve radove koji su neophodni za sanaciju školske zgrade.

Kako saznajemo u Ministarstvu prosvjete, taj je dokument za račun škole platilo i naručilo upravo ovo ministarstvo. Dokument je po hitnom postupku izradila Republička direkcija za obnovu i izgradnju, a predračun je juče završen i poslat školi.

FOTO: MINISTARSTVO PROSVJETE I KULTURE RS
FOTO: MINISTARSTVO PROSVJETE I KULTURE RS

– Proslijedićemo ga Gradu Banjaluka s obzirom na nadležnosti u finansiranju srednjih škola. Finansiranje materijalnih troškova srednjih škola, u što spada i infrastrukturno održavanje, u nadležnosti je jedinica lokalne samouprave i u tom smislu očekujemo angažovanje Grada Banjaluka – poručuje ministarka prosvjte i kulture RS, Natalija Trivić.

Pošto je nastava u punom jeku, sada se očekuju hitna rešenja, kako nastava ne bi zavisila od toga da li pada kiša i koliko je hladno napolju.

Pitanje je, međutim, koliko su vlasti u RS, od gradske do republičke, brze i efikasne, a koliko spremne da prebacuju odgovornost i da đake najstarije i najprestižnije srednje škole u Srpskoj “pakuju” u svoje političke narative.

Za 50 godina nijedna nova škola

Zoran Pejašinović, istoričar i bivši direktor Gimnazije u Banjaluci, kaže da je sve što se trenutna dešava u ovoj uglednoj školi samo slika odnosa zajednice prema kulturi i obrazovanju.

Za 50 godina u Banjaluci je broj stanovnika uvećan za dva i po puta, a gradu nije izgrađena nijedna osnovna ili srednja škola, osim na Petrićevcu, koju su kao donaciju podigli Japanci – kaže Pejašinović i dodaje da zdanja svih značajnijih kulturnih ustanova potiču još iz doba bana Milosavljevića.

Iz Ministarstva prosvjete poručuju da je ovo ministarstvo od 2006. godine u obrazovne ustanove u Srpskoj investiralo oko 110 miliona KM, te podsjećaju da po zakonu osnivanje i izgradnju novih škola treba da inicira lokalna zajednica.

– Ministarstvo je dalo saglasnosti i obezbijedilo dio novca za dvije nove područne osnovne škole u Banjaluci, u naseljima Ada i Paprikovac – navode iz Ministarstva prosvjete RS.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu