Lompar je na predavanju u Narodnoj biblioteci i muzejskoj zbirci o temi “Srpski kulturni obrazac nekad i danas” istakao da je od tih karaktera na prvom mjestu svetosavska tradicija sa vodećom ličnošću Svetog Save u oblikovanju duhovne i kulturne fizionomije srpskog naroda.
Drugi je kosovska tradicija kao sržno mjesto čitave duhovne vertikale srpskog naroda – rekao je Lompar na predavanju održanom u okviru obilježavanja kulturne manifestacije “Dani Marka Markovića”, koja je otvorena 6. februara.
Lompar je istakao da treća činjenica jesu seobe Srba koje obilježavaju duboki pokret pomjeranja Srba sa juga na sjever sa istoka na zapad, u vrijeme čitavog turskog doba, što bitno određuje savremenu današnju situaciju.
– Četvrti element jeste doba sekularizma ili sekularistička komponenta sa težišnim ličnostima kao što su Dositej Obradović i Vuk Stefanović Karadžić, te integralnom ličnošću koja spaja epohe Petrom Petrovićem Njegošem – rekao je Lompar, koji je profesor na Beogradskom univerzitetu.
On je istakao da je peti momenat srpskog kulturnog obrasca relativno nerasvijetljen usljed jugoslovenskog iskustva, naročito titoističkog perioda, što je bitno odredilo srpsku kulturnu svijest.
– Srpski narod je u 20. vijeku pretrpio genocid kao sistemski oblik istrebljenja i na taj način se suočio sa mogućnošću fizičkog nestanka što kultura nije iznutra promovisala, artikulisala i osvijestila, za razliku od naroda koji su u 20. vijeku pretrpjeli genocid, kao što su jermenski ili jevrejski narod – pojasnio je Lompar.
On je dodao da bi to bili elementi koji ulaze u strukturu kulturnog obrasca Srba i šire se u različitim oblastima duhovnih disciplina, odnosno ukupnog osjećanja života.
– Pitanje srpskog kulturnog obrasca u postjugoslovenskom periodu dobija na aktuelnosti zato što srpski narod živi u različitim državama, te se ovo pitanje pojavljuje kao pitanje jedne integralne svijesti koja bi trebalo da određuje one koji se osjećaju pripadnicima srpskog naroda – rekao je Lompar.
Ovim predavanjem završena je kulturna manifestacija “Dani Marka Markovića”, koja je održana u organizaciji Narodne biblioteke i muzejske zbirke Zvornik.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu