Uprkos medikametima, antibioticima, sirupima stanje se ne poboljšava tako brzo kako su očekivali.
-Sve je krenulo kašljem koji se intenzivirao toliko da me od naprezanja i glava počela boljeti. Kada je temperatura skočila, vidio sam da je vrijeme za doktora. Dobio sam antibiotike, oni su stanje umirili, ali i dalje me muči kašalj koji je u naletim veoma jak – priča za Srpskainfo Mladen T.
Simptomi dugo traju
Naš drugi sagovornik problem sa grlom i temperaturom, koju inače rijetko ima, “vukao” je 20 dana. Prvo je pokušao sa onim što je imao u kućnoj apoteci, supama, čajevima. Poslije 12 dana nije mu bilo puno bolje, pa je otišao ljekaru.
-Odmah 7 dana antibiotika, medikament za grlo i iskašljavanje. Trebalo je vremena da počnem da osjećam da mi je bolje. I kada sam završio sa terapijom nisam bio potpuno dobro. Bolovi su prošli, ali i dalje sam imao problem sa curenjem nosa i osjećajem malaksalosti – govori Darko A. za Srpskainfo.
U banjalučkom Domu zdravlja za Srpskainfo su rekli da je ovog mjeseca povećan broj pacijenata sa respiratornim infekcijama, ali i da je to uobičajeno za ovaj period godine, odnosno januar i februar.
Ništa neobično za januar i februar
-To su virusne infekcije koje se prenose kapljičnim putem, tako da se lako prenose na mjestima gdje je prisutno više ljudi, kao što su vrtići i škole, radni kolektivi i sva druga mjesta okupljanja – poručuju iz ove zdravstvene ustanove. Pacijenti se najčešće žale na povišenu temperaturu, ponekad groznicu, zatim na opštu slabost i malaksalost.
-Javlja se kašalj koji je najčešće nadražajni, ali kod nekih pacijenata je praćen iskašljavanjem. Može se javiti glavobolja, bol u kostima i mišićima. Rijeđe su prisutni simptomi gastrointestinalnog trakta kao na primjer proliv, mučnina i povraćanje – navode iz Doma zdravlja za Srpskainfo.
Na prostoru Srpske epidemiološka situacija je stabilna i pod kontrolom, poručila je za medije Nina Rodić Vukmir, načelnik Službe za epidemiologiju u Institutu za zaštitu zdravlja RS. Ističe da nema nema velikih iskakanja i skokova obolijevanja od bilo koje bolesti, pa tako i od respiratornih virusnih infekcija.
-Ovo je period koji je uobičajen. Krajem januara i početkom februara može se očekivati porast infekcija – kaže ona i dodaje da su 3 pozitivna uzorka prijavljena su Institutu na virus influence i radi se o starom virusu koji je izazvao pandemiju 2009. godine.
Prema njenim riječima, najvažnija mjera zaštite je vakcina, dok je neophodno primjenjivanje opštih mjera higijene, pranje ruku, kihanje i kašljanje u maramicu ali i redovno provjetravanje prostorija i izbjegavanje kontakta sa bolesnim osobama.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu