Doktor Nemanja Slavković, ortoped Instituta “Banjica” kaže da su u slučaju ovih bolova veoma efikasni ulošci za stopalo koji rasterećuju njegov prednji dio.
– Upala metatarzalnih kostiju sama po sebi ne predstavlja ozbiljno stanje, ali moguće je da dugotrajno utiče na radnu, posebno sportsku aktivnost. Zato je pregled kod ortopeda neophodan, naročito ukoliko bol ne prolazi nakon nekoliko dana smanjenih aktivnosti. Jer, samo specijalista ortopedije može da isključi neki drugi uzrok bola u ovoj regiji, kao što su različiti deformiteti stopala, Mortonov neurinom ili stres prelom matatarzalne kosti, objašnjava doktor Slavković.
Upala ovog dijela stopala nije rijetka kod ljudi koji trče, ali je ona često i posljedica neodgovarajuće obuće, uključujući tu i cipele sa visokom štiklom.
– Gojazne osobe, kao i pacijenti koji boluju od reumatoidnog artritisa ili gihta, takođe su skloni metatarzalagijama – kaže dr Slavković.
– Bol je prisutan cijelom širinom stopala, neposredno iza prstiju, prolazi nakon mirovanja i prekida kontakta sa podlogom, a pojačava se tokom stajanja ili trčanja, posebno u fazi odbacivanja prednjim dijelom stopala. Najčešće, i veoma uspješno, ovo stanje liječi se smanjenjem aktivnosti u periodu od deset do 14 dana, lokalnim hlađenjem i upotrebom nesteroidnih antiinflamatornih lijekova, pišu Novosti.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu