-Sa zadovoljstvom mogu istaći činjenicu da srpski povratnici imaju dobru komunikaciju sa svojim sugrađanima, da nemaju nikakvih problema, niti osjećaju ugroženost po bilo kom pitanju rekao je Čubrilović u telefonskoj izjavi Srni, nakon posjete Eparhiji bihaćko-petrovačkoj.
On kaže da se građani srpske nacionalnosti u Bihaću osjećaju bezbjedno, što je sigurno dobar pokazatelj da je suživot moguć.
-Ovdje smo kako bi dali podršku suživotu i našim ljudima koji su se vratili poslije građanskog rata i nalaze smisao svog života u Bihaću – rekao je Čubrilović.
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske je istakao da srpskim povratnicima treba podrška od Republike Srpske i njenih institucija, prije svega u obrazovnom sistemu, ali i na svaki drugi način.
-Treba posvetiti više pažnje radu sa đacima, jer srpska djeca u Bihaću nemaju baš priliku da do kraja proučavaju naš jezik i istoriju, što bi svakako bilo važno – rekao je Čubrilović i izrazio nadu da će institucije naći načina da ovim ljudima pomognu tamo gdje im je ta pomoć neophodna.
On je rekao da je sa Njegovim preosveštenstvom episkopom bihaćko-petrovačkim Sergijem razgovarao o aktivnostima koje Srpska pravoslavna crkva planira i sprovodi na ovim prostorima.
Čubrilović kaže da su razgovarali o istorijskim događajima i obilježjima koja je potrebno podići na mjestima gdje je srpski narod stradao kroz istoriju, kao i o projektima na kojima vladika radi već duže vrijeme i za čiju realizaciju traži partnere.
-Prije svega mislim na spomenik na Garavicama, zatim neka spomen-obilježja u samom gradu. Vladika mi je rekao da nailazi i na razumijevanje lokalne zajednice. Nadam da će ovi projekti uspješno biti okončani – rekao je Čubrilović.
On je izrazio zadovoljstvo jer je imao priliku da u Hramu Svete Trojice u Bihaću prisustvuje Svetoj arhijerejskoj liturgiji, koju je služio episkop Sergije, uz prisustvo srpskog naroda.
Garavice su mjesto masovnog pogubljenja, masovna grobnica i spomen-područje u neposrednoj blizini grada Bihaća. Početkom Drugog svjetskog rata 1941. godine u Garavicama je izvršen masovni pokolj srpskog civilnog stanovništva od strane ustaša u kojem je, prema procjenama, ubijeno oko 12.000 ljudi, među kojima veliki broj djece, a u pitanju su skoro isključivo Srbi i u manjem broju Jevreji.
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici ili čitajte na Google News.