Društvo

"Ako Srbiji ne ide dobro, to će se OSJETITI NA PRIVREDI SRPSKE" Stručnjaci objašnjavaju kako bi EVENTUALNE SANKCIJE Naftnoj industriji Srbije imale posljedice po našu privredu

Privreda Republike Srpska ne bi trebalo odmah da osjeti posljedice u slučaju da obistine najave i SAD od Nove godine uvedu sankcije Naftnoj industriji Srbije.

"Ako Srbiji ne ide dobro, to će se OSJETITI NA PRIVREDI SRPSKE" Stručnjaci objašnjavaju kako bi EVENTUALNE SANKCIJE Naftnoj industriji Srbije imale posljedice po našu privredu
FOTO: OLIVER BUNIĆ/RINGIER

Naime, Srpska i BiH naftu nabavljaju iz više izvora, a vlasnik naftne industrije u Srpskoj nije isti kao u Srbiji. Međutim, kako kaže ekonomista Marko Đogo, svaka turbulencija na tržištu Srbije, ali i Hrvatske, osjetiće se i na privredi Srpske.

-Nama Srbija ulazi u TOP 5 izvoznih tržišta i trgovinskih partnera. I nas najviše pogađa šta se dešava sa privredom Njemačke, Italije, Srbije, Hrvatske, te Slovenije i Austrije. Ako Srbiji i Hrvatskoj ne ide dobro, to će se osjetiti na privredi Republike Srpske. Ne odmah, ali sa nekim prolongiranim dejstvom od 3, 6, 9 mjeseci ili godinu dana svakako će se osjetiti – ističe on za Srpskainfo. Dodaje kako se to posebno odnosi na kompanije koje izvoze na strana tržišta.

-Kada ljudi ostanu bez posla pitaju se kako da prehrane porodice, jer je kod nas socijalni sistem slab i ovdje ne možete da očekujete da vam država 6 mjeseci ili godinu daje 90 odsto plate, pa da se ne sikirate ako ostanete bez posla – kaže Đogo.

Sipanje goriva
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Prema njegovim riječima, eventualno uvođenje sankcija Naftnoj industriji Srbije bila bi bila ozbiljna turbulencija i ekonomski udar na Srbiju.

-To je kompanija koja ima dominantan položaj u Srbiji. U ovom momentu ne vidim direktnu vezu ili posljedicu po privredu Republike Srpske. Ozbirom da mi u BiH ionako naftu nabavljamo iz više izvora koji vjerovatno nisu direktno ruski, a ne vjerujem da u Republici Srpskoj i BiH može doći do nestašice nafte i naftnih derivata – naglašava Đogo. 

Za NIS je specifično što je u vlasništvu ruskog preduzeća koje je u državnom vlasništvu. Ekonomista Predrag Mlinarević kaže kako se može čuti da predsjednik Srbije Aleksandar Vučić najavljuje mogućnost da se napravi neki dogovor u kome bi rusko vlasništvo nad Naftnom industrijom Srbije palo ispod 50%, a da se Rusi pojavljuju kao većinski vlasnik u NIS.

Pročitajte još

-NIS je jedan od najvećih punilaca budžeta, obzirom na obim plasmana, proizvodnju, porez koji plaća. Druga alternativna je da se razmišlja o snabdijevanju iz pravca naftovoda iz Mađarske. Ali, više sam uvjeren da će se pronaći aranžman za promjenu vlasničke strukture koje bi omogućile da se izbjegnu sankcije SAD, imajući u vidu značaj koji NIS ima. Riječ je o preduzeću koje je izvorno srpsko, a koje je u procesu privatizacije prešlo u ruke ruske kompanije. Pa bi vjerovatna promjena u vlaničkoj strukturi, uz određeno obeštećenje i razumijevanje od strane ruskih partnera, bilo neko dugoročno rješenje koje ne bi dovelo do posljedica – kaže on za Srpskainfo.

A posljedice koje bi u Srpskoj mogle da se osjete, u slučaju da sankcije budu uvedene, ogledaju se u sigurnosti snabdijevanja.

Ako dođe do problema sa snabdijevanjem sirovom naftom NIS usljed sankcija, ako ih i bude, to bi moglo nepovoljno da se odrazi i na naše distributivne kanale u smislu da će nafta koja je dolazila iz Srbije biti manje prisutna kod nas. Onda će se morati otvoriti neki drugi kanali, vjerovatno Mađarske – objašnjava on. To bi, pojašanjava, eventualno moglo da dovede do povećanja cijena nafte u maloprodaji u Srpskoj.

-Svjedoci smo da naši distributeri, čim imaju malo veće troškove nabavke, to preliju na povećanje cijena – naglašava Mlinarević.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu