“Jedem desert svaki dan i ne osjećam ni malo krivice zbog toga”, rekla je ona za Parade.
Umjesto da podstiče zabrane, naglašava da je ravnoteža ključna: uživanje u slatkišima može nam pomoći da ne razvijemo opsesivan odnos sa hranom i da se ne osjećamo uskraćeno, što podržava zdrav odnos sa hranom na duge staze.
Jedan od najvećih problema sa strogim ograničenjima je to što često dovode do prejedanja.
– Kada sebi nešto zabranimo, želja za tim postaje još jača – objašnjava dijetetičarka i dodaje da umjereno uživanje u svim vrstama namirnica smanjuje njihov status ‘zabranjene’ i olakšava kontrolu apetita. Uživanje u desertima kao deo uravnotežene ishrane može imati i fizičke i psihičke koristi.
Ishrana nije samo pitanje hranljivih materija, već i zadovoljstva.
– Ako dosljedno jedete na način koji djeluje kruto ili bez radosti, vjerovatno nećete moći da ga održavate dugo – kaže Berdžes. Istraživanja podržavaju ideju da je zadovoljstvo hranom povezano sa boljim navikama u ishrani. Kada jedemo sa zadovoljstvom i bez krivice, dugoročno donosimo zdravije odluke.
Za one koji vole slatko, dijetetičarka preporučuje jednostavne i hranljive deserte kao što su grčki jogurt sa medom i bobicama, crna čokolada, proteinski sladoled, voćne kombinacije sa puterom od orašastih plodova ili čak male količine klasičnih kolača.
– Vrijeme je da prestanemo da demonizujemo slatkiše i naučimo da ih ugradimo u zdrav način života – bez osjećaja krivice – zaključila je Berdžes, prenosi Index.hr.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu