Kad je u granicama normale (ispod 120/80 mm Hg), nema razloga za brigu. Ali ako su brojke često iznad tog raspona, riječ je o hipertenziji stanju koje može proći nezapaženo, ali ozbiljno povećava rizik od srčanog i moždanog udara, demencije, bolesti bubrega i drugih problema.
Hipertenzija često prolazi bez simptoma, a može ozbiljno ugroziti srce, mozak i bubrege. Zato je važno redovito pratiti pritisak, a moguće znakove ne zanemarivati.
– Važno ih je ne ignorisati – upozorava dr. Snehal Smart.
1. Česte glavobolje
Ako vas često boli glava, posebno ujutro, to može biti razlog da provjerite pritisak, upozorava dr. Martina Ambardjieva. Tijelo prirodno luči hormone poput adrenalina kako bi se pokrenulo ujutro, što može povisiti pritisak – a time i izazvati tupu, dosadnu glavobolju.
2. Zamagljen vid
Visoki pritisak može oštetiti sitne krvne žile u očima, što dovodi do zamućenog ili dvostrukog vida. Riječ je o znaku hipertenzivne retinopatije, a u težim slučajevima može doći i do potpunog gubitka vida, objašnjava dr. Ambardjieva.
3. Umor i mentalna magla
Umor može imati mnogo uzroka, ali ako se javlja uz druge simptome hipertenzije, treba ga shvatiti ozbiljno. Dugotrajno povišen pritisak može smanjiti dotok krvi u mozak, uzrokujući poteškoće s koncentracijom i osjećaj “magle u glavi”. Takođe povećava rizik od moždanog udara, piše Best Life.
4. Kratkoća daha i nelagoda u prsima
Bol u prsima, osjećaj pritiska i otežano disanje mogu biti znakovi da vam krvni pritisak raste. To posebno vrijedi ako se radi o plućnoj hipertenziji – povišenom pritisku u arterijama koje iz srca vode krv prema plućima. “Ovi simptomi mogu ukazivati na to da visoki pritisak opterećuje srce ili pluća, posebno u uznapredovalim ili neliječenim slučajevima”, kaže dr. Ambardjieva.
5. Krvarenje iz nosa
Iako rijetko, povišeni krvni pritisak može uzrokovati krvarenje iz nosa.
– Krvarenje iz nosa može imati različite uzroke, ali ako se često ponavljaju bez jasnog razloga, moguće je da su povezani s visokim pritiskom. Kao i vid, i osjetljive krvne žile u nosu mogu popucati zbog povišenog pritiska – objašnjava dr. Smart.
Dr. Ambardjieva dodaje da se takva krvarenja najčešće javljaju kod naglih i ozbiljnih skokova pritiska, primjerice tokom hipertenzivne krize. Ako primijetite ovaj simptom, dobro je odmah izmjeriti pritisak kod kuće i kontaktirati doktora ako su vrijednosti visoke.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu