Najbolji način da se dehidracija spriječi jeste redovno unošenje vode tokom dana, čak i kada dijete ne osjeća žeđ. Tokom toplijih mjeseci, kao i u slučaju bolesti poput proljeva, povraćanja ili povišene temperature, rizik od dehidracije značajno raste, te je tada potreban poseban nadzor.
Znakovi dehidracije kod djece nisu uvijek odmah vidljivi, ali postoje simptomi na koje treba obratiti pažnju. Među najčešćima su:
glavobolja
suha usta
ispucale usne
žeđ
tamna mokraća i smanjena učestalost mokrenja
slaba koncentracija
Pored toga, djeca mogu pokazivati i emocionalne promjene poput nervoze, razdražljivosti, bezvoljnosti i ljutnje. Još jedan znak dehidracije može biti odsustvo suza tokom plača.
Kod dehidracije dolazi i do gubitka važnih elektrolita poput natrijuma i kalijuma, koji igraju ključnu ulogu u normalnom funkcionisanju organizma. Najvažniji elektroliti su natrijum, kalijum, kalcijum, magnezijum i hloridi.
Kako biste spriječili dehidraciju, važno je da dijete redovno unosi tekućinu, posebno vodu. Najbolje je da uvijek ima flašicu sa sobom i pije vodu u manjim količinama tokom dana. Tako ćete osigurati da dijete ostane hidrirano i zdravo, prenosi Klix.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu