Naime, cijena žive vage je pred Đurđevdan išla i do 12 KM, a sada se kilogram može kupiti i za 7,5 -8,5 KM.
Međutim, cijena žive vage jagnjadi i dalje je na onom „prazničnom“ nivou.
Tako, kilogram i na stočnim pijacama košta 10 KM, a preko oglasa se nude i po 11 KM.
Uprkos pojeftinjenju, prasići su i dalje znatno skuplji nego prije nekoliko godina, a viša je i cijena jagnjadi. Primjera radi, u proljeće 2019, odnosno prije nego što su nas zadesile krize izazvane panedmijom korone i rusko-ukrajinskim sukobom, kilogram žive vage prasića na pijacama je koštao oko 5, a jagnjadi oko 6 KM.
Uzgajivači svinja naglašavaju da cijene ne bi trebalo da rastu sve do ljeta, kada kreće da raste i potražnja za ovom robom.
– U proljeće je potražnja za prasićima najveća, posebno pred slave u maju, prije svega uoči Svetog Đorđa. Nakon toga, cijena kreće da pada, pa miruje sve do ljeta, kad opet kreće sezona slavlja. Tada, ponovo kreće da raste i cijena žive vage prasića – rekli su više puta za Srpskainfo u Udruženju uzgajivača svinja Srpske.
U ovom udruženju naglasili su da sijene prasića neće rasti sve do ljeta, odnosno, tamo negdje do jula.
– Kad dođe dijaspora i kad krene vrijeme slavlja, za očekivati je i da će cijena prasića ponovo početi da raste. Njihovu cijenu, u prvom redu, diktira odnos ponude i tražnje – naglasili su iz pomenutog udruženja, podsjetivši da cijenu diktira i to što na našem tržištu nema dovoljno prasića.
– Naime, uzgojem malo ko želi da se bavi, a pretjeran uvoz ranijih godina učinio je svoje – poručuju uzgajivači.
Bilo kako bilo, u periodu smo kad ni prasići ni jagnjići kod građana nisu bogzna kako tražena roba.
Za očekivati je da potražnja za njima poraste mjesec-dva tokom ljeta, a onda opet nastupa zatišje, do novogodišnjih i božićnih praznika.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu