
Sad ih niko neće: Prasići pojeftinili, JAGNJIĆI I DALJE DRŽE CIJENU, evo koliko košta kilogram žive vage
Unazad tri sedmice, prasići su u Srpskoj značajno pojeftinili.
Unazad tri sedmice, prasići su u Srpskoj značajno pojeftinili.
Pred nama je najradosniji hrišćanski praznik, onda ide Prvi maj, pa slave koje svetkuje i kojima se raduje veliki broj građana...
S obzirom na to da nam se približavaju Vaskrs, Prvi maj i nekoliko slava u maju, građani se već uveliko interesuju za cijene prasića i jagnjadi.
Praznici se bliže, a za prasetinu, jednu od omiljenih stavki na trpezi, građani u Srpskoj će morati izdvojiti najmanje deset maraka po kilogramu žive vage, koliko ovih dana košta i jagnjad.
Božićna korpa u Republici Srpskoj i BiH ove godine biće znatno skuplja neko prije godinu dana, što znači da će nam trpeze biti siromašnije nego ranije.
Uoči dva nastupajuća praznika koja se teško mogu zamisliti bez mesa na trpezi, Nove godine i Božića, situacija sa pečenjem ista je kao i prije godinu – tražnje ima, ali zbog deficita prasadi ko nije već naručio pečenje ili cijelu božićnu pečenicu, to treba da učini – odmah.
Kilogram žive vage prasića u Srpskoj se kreće između 6 i 9 maraka, dok, prema podacima sa bijeljinske stočne pijace, kilogram žive vage jagnjadi ide od 7,5 do 8 KM.
Cijene prasića i jagnjadi pred vaskršnje praznike i Đurđevdan dostižu vrhunac.
Dok će značajan broj građana prvomajske praznike iskoristiti kao svojevrstan mini odmor i otputovati na brojne destinacije širom Evrope, pa i one egzotične, a većina će ostati vjerna tradiciji i Praznik rada provesti na nekim od omiljenih izletišta.
Obično se u narodu govorilo da kad su prasad skupa, janjci ne idu, a sad se cijena skoro izjednačila.
Iako se sve rjeđe može pronaći u mesnicama, a mnogi građani je zbog cijene ne mogu priuštiti, ipak, potražnja za domaćom jagnjetinom u mesnicama je itekako izražena.
Domaći uzgajivači izvezli su lani svinje, konje, magarce, živinu i druge žive životinje vrijedne oko 2,2 miliona KM, što je duplo manje nego godinu ranije.
Još desetak dana nas dijeli od božićnih praznika, a potražnja za prasićima ne jenjava. Tokom pandemije korone smanjen je stočni fond, a afrička kuga svinja ga je dodatno desetkovala.
Afrička kuga drastično je smanjila stočni fond svinja, ali i povećala potražnju za jagnjadima. Veću potražnju obično prati i povećanje cijene, pa se u Semberiji jagnjad po kilogramu žive vage prodaju za 8,5 maraka, ovce su 4,5 KM, a ovnovi po 6 maraka, što je za više od 30 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Ponuda prasadi pred predstojeće novogodišnje i božićne praznike u Republici Srpskoj, tvrde proizvođači svinja, nikada nije bila manja, a cijena nikad viša.
Za samo godinu dana, u BiH je uvezeno 2,2 milijarde kilograma hrane, koju smo platili više od 4,4 milijarde KM.
Mnogi građani Srpske ovogodišnje vaskršnje praznike, Prvi maj, te slave koje predstoje, zbog nezapamćenih poskupljenja hrane i ostalih nezaobilaznih roba i usluga koja pustoše njihove ionako tanke novčanike, proslaviće daleko skromnije nego ranijih godina.
Prasići u Srpskoj ni za jedne praznike nisu bili skuplji kao pred ovogodišnji Vaskrs, Prvi maj i slave koje predstoje.
Kilogram žive vage prasića na stočnim pijacama u Srpskoj košta i do 9,2 KM.
Do prije par dana, kilogram žive vage prasića na bijeljinskoj stočnoj pijaci mogao je da se kupi i po 7,5 KM, a njegova cijena trenutno iznosi osam KM.