Međutim, već godinama je to uobičajena kilometraža za mali servis kod mnogih marki automobila.
Ali tu postoji jedan problem na koji malo ko obraća pažnju. Servisni interval od 30.000 km važi samo ako se auto vozi u “idealnim” uslovima.
Ukoliko se vozi u otežanim uslovima, servisni interval treba prepoloviti – tj. mijenjati ulje na 15.000 km! Ovo “upozorenje” piše u mnogim uputstvima za automobil.
Naravno, ne piše u svakom uputstvu da interval treba prepoloviti, ali postoji napomena i objašnjenje koliko bi trebalo skratiti period između mijenjanja ulja, šta se smatra otežanim uslovima vožnje i slično.
Šta su to otežani uslovi?
U uputstvima se navode razni primjeri za otežane uslove vožnje:
⦁ učestala vožnja na kratkim relacijama (naročito zimi), kada motor ne stigne da se ugrije
⦁ gradska vožnja – što više stani-kreni vožnje, to gore po motor
⦁ mnogo hladnih startova
⦁ mnogo rada u leru (npr. 50 odsto vremena rada u mjestu)
⦁ duga vožnja pri niskim obrtajima
⦁ oštra/sportska vožnja
⦁ vuča teške prikolice
⦁ rijetko korištenje vozila (vjerovali ili ne)
Postoje i drugi primjeri. Takođe se na razne načine definišu otežani uslovi.
Zašto su hladni startovi i gradska vožnja toliko štetni?
Hladan motor ne koristi optimalnu smjesu goriva i vazduha, već takvu koja nema optimalno sagorijevanje. Zbog toga se stvaraju čestice čađi, odnosno stvara ih se znatno više nego inače.
Čestice čađi stižu do motornog ulja, gdje mogu da se ponašaju vrlo abrazivno, odnosno da bukvalno “šmirglaju” površine kojima bi čisto ulje trebalo da obezbijedi da uz što manje trenje klize jedna preko druge.
Skraćuje se i životni vijek lanca. On se vremenom haba i praktično isteže. Pošto se lanac podmazuje motornim uljem, ukoliko u ulju ima čestica čađi i raznih nečistoća, one se ponašaju abrazivno i ubrzava se njegovo habanje.
Skraćuje se i životni vijek zupčastog remena (kaiša) ukoliko je potopljen u ulju.
Ukoliko je riječ o dizelašu, njegovim korištenjem uglavnom za gradsku vožnju dolazi do češće potrebe za regeneracijom DPF-a. Pošto u gradu bukvalno nikada ne možete da postignete uslove za pasivnu regeneraciju, dolazi do aktivne regeneracije, što podrazumijeva ubrizgavanje više goriva da bi se podigla temperatura u DPF-u.
Međutim, nešto od tog goriva “probija” iz cilindra i stiže u motorno ulje. Situacija se pogoršava ako prekidate aktivnu regeneraciju npr. gašenjem auta.
Dizel u velikoj mjeri negativno utiče na motorno ulje. Stoga savremeni automobili imaju sistem za upozorenje koji javlja kada je ulje suviše zagađeno gorivom. Problem razređivanja ulja gorivom javlja se i kod benzinaca, pri čemu benzin znatno agresivnije djeluje na zupčasti remen potopljen u ulje.
Šta kada auto sam upozorava da je vrijeme da se mijenja ulje?
Recimo da kupite nov auto i srećni ste zbog fabričke garancije i veoma dugog servisnog intervala – ne brinete zbog kvarova i nećete trošiti mnogo na servisiranje. Međutim, može da se desi da vam auto sam signalizira da je vrijeme da se ide na servis.
Kako auto zna da je vrijeme za zamjenu ulja? Kod nekih automobila je to ovako – njihov kompjuter uzima u obzir razne faktore vožnje i na osnovu njih procjenjuje kada je vrijeme za zamjenu ulja. Među te faktore spadaju npr. pređena kilometraža, varijacije temperature ulja i vrijeme rada motora sa određenom temperaturom ulja, spoljašnja temperatura, vrijeme rada u mjestu, broj hladnih startova.
Takođe postoji i način da se direktno provjerava stanje ulja uz pomoć senzora koji mogu da provjere kontaminiranost ulja česticama čađi, gorivom, viskoznost, prisustvo vode. Proizvođači koriste različite načine da riješe ovaj problem, a mnogi koriste kombinaciju procjene kompjutera i podatke sa senzora.
Kada auto procjeni da je vrijeme za zamjenu ulja, obavijestiće vozača – npr. treperenjem lampice za nizak nivo ulja. Ako ignorišete treperenje lampice, nakon nekog vremena ona će početi konstantno da svijetli, možda i uz prateću poruku kao “Change Engine Oil Soon”.
Auto može da ode i u “sejf-mod” – tj. na primjer da ograniči broj obrtaja na 3.000 o/min, da bi se zaštitio motor. Ako ste i dalje tvrdoglavi, nakon određenog broja kilometara, maksimalan broj obrtaja može da padne na 1.500 o/min.
Kod nekih automobila možete da vidite procjenu koliko vam je još ostalo do sljedeće zamjene ulja, na osnovu vašeg stila i uslova vožnje, kao i drugih faktora. Naravno, da bi ovo funkcionisalo, svaki put kad se mijenja ulje, mora da se obavi resetovanje.
Zaključak
Mijenjanje ulja na 30.000 km je potpuno “bezbijedno” ukoliko uglavnom vozite na otvorenom putu, koristite kvalitetno originalno ulje i generalno izbjegavate sve stavke koje smo nabrojali kod otežanih uslova.
Međutim, ukoliko nemate taj “luksuz”, uzmite uputstvo za svoj auto i pročitajte dio o servisiranju, odnosno o mijenjanju motornog ulja, prenosi “AutoBlog”.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu