Banjaluka

(VIDEO, FOTO) "Zar nije ljepše da imamo ZELENILO" Zašto REŽU GRANE na ogromnom stablu u centru Banjaluke

Orezivanje stabala radi se zbog zdravlja drveta, sigurnosti, oblikovanja. Motorna pila danas je "zahvatila" ogromno drvo u srcu Banjaluke, pored Centralnog spomen obilježja.

(VIDEO, FOTO) "Zar nije ljepše da imamo ZELENILO" Zašto REŽU GRANE na ogromnom stablu u centru Banjaluke
FOTO: ŽELJKA KNEŽEVIĆ/RINGIER

Zašto, običnom prolazniku nije shvatljivo.

Stablo na oko ne izgleda bolesno. Ali, ne znači da nije. Radnici motornom pilom “skidaju” grane koje su blizu platoa oko Centralnog spomen obilježja. I ne, nisu iznad betonskod dijela spomenika, već upravo tamo gdje je zemlja.

Kada smo prolazili, radnici su sjekli manje i veće grane, a ljudi su komentarisali.

-Zar nije ljepše da je oko spomenika zelenilo? Ove grane ne smetaju, ne ugrožavaju. Zašto ih sijeku? – pitao se stariji Banjalučanin dok je gledao rezanje grana.

FOTO: ŽELJKA KNEŽEVIĆ/RINGIER
FOTO: ŽELJKA KNEŽEVIĆ/RINGIER
FOTO: ŽELJKA KNEŽEVIĆ/RINGIER
FOTO: ŽELJKA KNEŽEVIĆ/RINGIER

Inače, orezivanje omogućava da se odstrane mrtve, bolesne ili zaražene grane, čime se sprječava širenje bolesti i štetočina. Ali, ako i postoje grane koje se mogu slomiti i padati, orezivanje smanjuje rizik od povreda ili oštećenja objekata.

Pročitajte još

Orezivanje od novembra do februara je najpreporučljivije jer je stablo u stanju mirovanja, pa je manji rizik od oštećenja ili bolesti. Iako jesen nije idealna za orezivanje većine stabala, može se koristiti za uklanjanje bolesnih grana i pripremu stabla za zimu. Ipak, orezivanje u ovom periodu može oslabiti stablo, jer se biljke spremaju za zimski period.