Zašto, običnom prolazniku nije shvatljivo.
Stablo na oko ne izgleda bolesno. Ali, ne znači da nije. Radnici motornom pilom “skidaju” grane koje su blizu platoa oko Centralnog spomen obilježja. I ne, nisu iznad betonskod dijela spomenika, već upravo tamo gdje je zemlja.
Kada smo prolazili, radnici su sjekli manje i veće grane, a ljudi su komentarisali.
-Zar nije ljepše da je oko spomenika zelenilo? Ove grane ne smetaju, ne ugrožavaju. Zašto ih sijeku? – pitao se stariji Banjalučanin dok je gledao rezanje grana.
Inače, orezivanje omogućava da se odstrane mrtve, bolesne ili zaražene grane, čime se sprječava širenje bolesti i štetočina. Ali, ako i postoje grane koje se mogu slomiti i padati, orezivanje smanjuje rizik od povreda ili oštećenja objekata.
Orezivanje od novembra do februara je najpreporučljivije jer je stablo u stanju mirovanja, pa je manji rizik od oštećenja ili bolesti. Iako jesen nije idealna za orezivanje većine stabala, može se koristiti za uklanjanje bolesnih grana i pripremu stabla za zimu. Ipak, orezivanje u ovom periodu može oslabiti stablo, jer se biljke spremaju za zimski period.
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici ili čitajte na Google News.