Pričešće, kao primanje tijela i krvi Hristove, predstavlja duhovnu osnovu života svakog pravoslavnog vjernika, pa je prema učenju Crkve liturgija nezamisliva bez pričešća.
Posljednjih dana na internetu se pojavio snimak u kojem se tvrdi da se tokom Božićnog posta vjernici smiju pričestiti samo dva puta. Ovakva tvrdnja izazvala je veliku zabunu među vjernicima, ali otac Goran jasno naglašava da takvo učenje nema nikakvo uporište u pravoslavnoj tradiciji i nikada nije bilo dio crkvenog predanja, prenosi Lepa i Srećna.
– Tvrdnja da se tokom Božićnog posta treba pričestiti samo dva puta potpuno je netačna. Naša Crkva nikada nije učila tako nešto. Liturgija se služi da bi se vjernici pričestili, tačnije, da bi se s Bogom sjedinili. To svjedoče i rani hrišćani, koji su tražili od svojih crkvenih starešina da se i sredom i petkom, kada se u dane Velikog posta ne može služiti liturgija, služi Liturgija pređeosvećenih darova, kako bi se mogli pričestiti svakog dana – ističe sveštenik.
Otac Goran dodaje da Božićni post nije toliko strog kao Vaskršnji, te da mnogi pogrešno vjeruju da se mora postiti isključivo na vodi ili da je riba zabranjena.
– Postimo onako kako nam naš sveštenik ili duhovnik preporuči. Zato je najbolje potražiti savjet od parohijskog sveštenika o tome kako pravilno postiti tokom Božićnog posta – poručuje on.
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici ili čitajte na Google News.