Osnivač kompanije Džef Bezos vjerovatno nije ni mogao da zamisli 5. jula 1994. godine, kada je pokrenuo posao, kakvu će dramatičnu evoluciju doživjeti Amazon tokom četvrt vijeka poslovanja. Jer, svijet je prije 25 godina bio potpuno drugačiji.
Zvanična priča nam je svima danas vrlo dobro poznata: Bezos je napustio dobro plaćen posao u jednom njujorškom investicionom fondu, odvezao se na drugi kraj zemlje sa svojom tadašnjom suprugom i u garaži u Sijetu pokrenuo sopstveni biznis.
Gotovo sve u životu u retrospektivi djeluje neizbježno, ali u tom trenutku to je bila radikalna i luda ideja, piše veb sajt Inc povodom Amazonovog jubileja.
Koliki je uspjeh Bezos postigao od osnivanja kompanije, koja se prvobitno zvala Kadabra (skraćenica od abrakadabra), najbolje ilustruju činjenice o tome u kakvim je globalnim uslovima pokrenuo biznis, odnosno kako je svijet izgledao 5. jula 1994. godine.
Kao prvo, u tom periodu gotovo niko nije imao pristup internetu. Svega 0,447 odsto svjetske populacije je 1994. godine imalo pristup internetu, ali je ta brojka eksponencijalno rasla.
Godinu dana ranije, ta cifra se kretala oko 0,252 odsto, a 1995. godine se popela na 0,777 odsto.
Drugo, pristup internetu je bio spor i skup, a ako ste i imali pristup, vjerovatno ste mu pristupali sa posla ili iz škole. Ako ste živjeli u Americi i imali priključak od kuće, to vas je koštalo 19,95 dolara za pet sati, a potom 3,0 dolara za svaki naredni sat.
Činjenica je da spori internet nikome nije smetao jer su veb stranice bile užasne, a diskovi od 3,5 inča su i dalje postojali.
U to vrijeme, oglašavanje jedva da je postojalo, a prvi spam e-mejlovi bili su poslati samo mjesec dana ranije, dok su reklame u obliku banera došle tek kasnije.
Zanimljiva je i činjenica da su imena internet domena bila besplatna, a veb pretraživači su postojali u osnovnom obliku.
Takođe, nije bilo jednostavnog načina za prenos novca preko interneta, pa ste morali da šaljete ček. Zapravo, kada je eBay pokrenut više od godinu dana kasnije, u septembru 1995, kupci koji su pobijedili na aukcijama morali su da pišu ček i da ga šalju poštom prije nego što bi mogli da dobiju svoj kupljeni predmet.
Sliku tadašnjeg svijeta upotpunjava i činjenica da je pokrenuta vodeća stranica sa viestima za 120 dolara, koju je lansirao jedan od zaposlenih magazina Ejconomist.
U isto vrijeme svijet je ispisivao svoju istoriju političku, sportsku, društvenu, kulturnu….
Otvoren je tunel ispod Engleskog kanala, O.J. Simpson je pobjegao od policajaca, Nelson Mandela je postao predsjednik Južnoafričke Republike, Majkrosoft je objavio da će prestati da prodaje MS-DOS, a igrači Glavene lige bejzbola (Major League) bili su spremni za štrajk…
Bijela kuća 5. jula 1994. nije imala internet stranicu, koju je pokrenula u novembru te godine.
Sadašnje slavne ličnosti tada su bili djeca: Mark Zakerberg je te godine proslavio deseti rođendan, Džek Dorsi je bio u srednjoj školi, Ivan Špigel, budući suosnivač Snepčeta, napunio je četiri godine…
Amazon je rođen tri godine prije nego što je Ilon Mask diplomirao na Univerzitetu Pensilvanija i osnovao svoju prvu kompaniju, i tri godine pre nego što se Stiv DŽobs, drugi put, vratio na čelo Epla.
Činjenica je i da je bilo nekih pionirskih izuzetaka.
Naime, pre Amazona, postojao je jedan veliki onlajn prodavac knjiga – Pauels (Powells.com), a Pica Hat (Piža Hut) je učinila dostupnim naručivanje preko interneta.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu